I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det er noget upraktisk at gøre det i klienten for hvert tasttryk, og der er ingen garanti for at du ikke får ' og " med alligevel. Det er bedre at rydde ud i det når du modtager data.
<script> function valider(frm) { if (frm.feltNavn.value.search(/['"]/) != -1) { alert("Du må ikke indtaste ' eller \"!"); return false; } return true; } </script>
Afgjort. Det ville være bedre at lave dem om til noget der ikke forstyrrer det han mener de forstyrrer.
Synes godt om
Slettet bruger
03. marts 2003 - 14:36#12
Bruger du PHP, sigurd_h? For i så fald er der en nem lille funktion, der hedder addslashes, som kan sætte backslash foran ' og ", så de ikke "forstyrrer".
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.