04. marts 2003 - 15:15Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Filkonvertering viser japansk som default
Hej Xperter Hvis jeg åbner et txt-dokument, der indholder "æ, ø eller å" i Word, viser Word en filkonverterings-dialogboks, hvor den foreslår japansk som default. Da jeg skal bruge det i en makro, er jeg interesseret i at den åbner i "Windows (standard)". Det er muligt at det er et generelt office-problem, da jeg har hørt om lignende i Excel. Der er tale om office XP.
Jeg har lige prøvet at lave et txt dokument som jeg kaldte alt muligt med æ ø og å. I min XP er der overhovedet ingen problemer med at åbne det i WordXP. Prøv lige at tjekke om dit Word sprog er indstille til dansk som standard.
Jeg har selvfølgelig lavet et nyt txt-dokument (med æøå). Problemet er der stadig. Jeg kan selvfølgelig godt åbne et Word-dokument med æøå uden der vises filkonverterings-dialogboksen. Men det er et txt-fil jeg skal bruge.
Har fundet ud af det. I open-sætningen skal der tilføjes: Encoding:=msoEncodingEBCDICDenmarkNorway
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.