Avatar billede judas Nybegynder
09. marts 2003 - 15:04 Der er 4 kommentarer

FTP problem med UltraEdit

Jeg har et problem med ftp-funktionaliteten i UltraEdit.
Jeg får ikke adgang til mine dokumenter på mit webhotel.
Jeg får blot fejlen:

"Error retrieving doirectory information:

failed to connect on port:
200 PORT command successful"

Nogen der kan hjælpe her?
Avatar billede jpvj Nybegynder
09. marts 2003 - 15:11 #1
Hvis du sidder bag en "normal" ADSL router vil der være lukke for indgående forbindelser i de fleste standard opsætninger.
Når du laver en Active FTP forbindelse, vil ftp serveren forsøge at forbinde tilbage til din maskine. Dette fejler. Løsningen hedder Passive FTP. Prøv at se som UltraEdit ikke understøtter dette.

JP
Avatar billede judas Nybegynder
09. marts 2003 - 15:29 #2
Hmm - nu får jeg ingen fejl - men ser heller ikke mine biblioteker?
Avatar billede jpvj Nybegynder
09. marts 2003 - 16:36 #3
Det er ikke sikkert, at din ISP understøtter passive FTP. Hvis det er tilfældet, er er faktisk ingen løsning end at få active til at fungere.

Hvilket router har du?
Avatar billede jpvj Nybegynder
09. marts 2003 - 16:51 #4
Her er en udemærket artikel, der forklarer hvordan FTP fungerer - dog ikke ment som et svar til dit problem, blot baggrundsinformation.

http://www.ftpclient.com/ftp_client_faq.html
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester