Jeg har problemer med at få Java Communication API'et til at virke under WinXp. Når jeg kører en af de eksempler, der følger med API'et, hvor den skal returnere en liste over seriel/parallelporte for jeg en tom liste retur. Jeg har brug for at skulle snakke med serielporten, men jeg kan ikke komme i kontakt med den. Er det WinXp der bremser for det?? Comm API'en er jo ved at være "gammel" ??
Er der nogen der ved hvordan jeg kan løse dette ??
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
det lyder som om den ikke kan finde comm properties filen. Som jeg husker fra install vejledningen er der en vejledning i hvor man skal lægge de 3 filer. Tag en kopi af alle 3 filer og læg dem i de 3 kataloger de foreskriver. QD;;
Okay... det er ikke for at nasse svar uden point. Men jeg har selv problemer med API'en. Efter installationen er det ikke muligt at importere javax.comm.*; da jeg venligt får en fejlmeddelse fra JBuilder, der fortæller mig at at den ikke kan "accesse directorory'et". Nogen der kan hjælpe. Vil gerne oprette et spørgsmål, hvis folk har et svar.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.