Avatar billede phuong Nybegynder
16. marts 2003 - 00:09 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

LinkSys angående FTP

Jeg har lige fået købt bredbånd hos Teledanmark, jeg kan fint surfe men problemerne opstår er når jeg prøver at lave en FTP, komme ind på en FTP.

På min router, har indtastet min interne IP på 'DMZ host' og under 'Forwarding' indtastet port 21, afkrydset TCP & UDP, indtastet min interne ip, og afkrydset enable.
Under 'UPnP Forwarding' indtastet min ip og afkrydset enable under 'FTP'.

Men jeg kan stadig ikke logge på, når jeg prøver logger den fint på indtil "... PORT 192,168,1,100,7,7" derefter går der ca 5min og den skriver "connection lost"

Nogen som kan hjælpe?
Avatar billede riversen Nybegynder
16. marts 2003 - 07:45 #1
prøv at skifte mellem passiv og ikke passiv ftp på klienten.
Avatar billede riversen Nybegynder
16. marts 2003 - 07:52 #2
iøvrigt skulle det ikke være nødvendigt at skrive ip i dmz host vil jeg mene
Avatar billede thomasledet Nybegynder
16. marts 2003 - 13:08 #3
sæt port 20 til også at blive forwardet til maskinen, der kører ftp-server... således at _både_ port 20 og 21 forwardes... så skulle den være der...
Avatar billede riversen Nybegynder
16. marts 2003 - 13:10 #4
har godt nok hørt flere påstå det, men jeg kører ftp med kun port 21 forwardet. Er det forskelligt
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester