Avatar billede mathiash Nybegynder
16. marts 2003 - 17:43 Der er 15 kommentarer og
5 løsninger

Site vurdering af www.danlej.dk

Hej...

Vi har haft en del problemer med kunder som ikke kunne se andet en counter og billedet, derfor vil vi gerne høre om der er nogle der har samme problem, og evt. en løsning på problemet. Samtidig vil vi gerne have en seriøs site vurdering på sitet: www.danlej.dk

//Mathias
Avatar billede mathiash Nybegynder
16. marts 2003 - 17:44 #1
Ps. Det skulle meget gerne se sådan ud: www.mh123.amok.dk/danlej.jpg
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
16. marts 2003 - 17:50 #2
(1) Ingen problemer med at vise det

(2) En meget enkelt og overskuelig side

(3) en ok ide med klikbart billede

(4) Synes at du mangler en intro/velkomst
Avatar billede ullum Praktikant
16. marts 2003 - 17:50 #3
Kan godt se den ie 6,0, w xp
jeg syntes at collagen er alt for rodet der er for mange farver, jeg ville nok foretrække et enkelt billede i stedet,
Avatar billede snortop Nybegynder
16. marts 2003 - 17:53 #4
Jeg ser PRÆCIS det samme som JPG billede.

vudering
nemt at overskue lige til, smart at se billede og link til det.
flotte billeder
passende tekst!
- Savnede måske nogle priser på de forskellige ting
- En manglende bestiling side eller hvordan man kan bestille
Avatar billede mathiash Nybegynder
16. marts 2003 - 17:57 #5
snortop --> der er en bestillingsside se www.danlej.dk/kontakt.htm (Her kan man bestille prisliste m.m.)
Avatar billede brops Nybegynder
16. marts 2003 - 18:02 #6
jeg vil give ulum ret, men sys også det er smart med di klikbare billeder, kan godt lide dit design enkel og stilrent, men også tilpas "barnligt" til at fange ens opmærksomhed.
Dejlig nem at læse og overskue, måske skal der ligges en firmaprofil ind samt en velkomst som præsentere firmaet.
Avatar billede snortop Nybegynder
16. marts 2003 - 18:06 #7
Jeg mener så stadig der skal være et menu punkt der hedder bestilling.
Som bruger/evt. kunde vil jeg da have et hurtig overblik over det, og kontakt vil jeg ikke lige sige er det. Et meget godt sted med der er ikke ligefrem der jeg vil kigge først hvis jeg var kunde.
Der stå så heller ikke hvad evt. priser er på de forskellige ting.
Kunde jo også gøre det nemt for kunden, og kalde det en bestilling side. Så er kunden jo ikke i tvivl om det.
Avatar billede snortop Nybegynder
16. marts 2003 - 18:07 #8
Ups..stavefejl!
"Kunde jo også gøre det nemt for kunden, og kalde det en bestilling side. Så er kunden jo ikke i tvivl om det."
=
"Kunne jo også gøre det nemt for kunden, og kalde det en bestilling side. Så er kunden jo ikke i tvivl om det."
Avatar billede mathiash Nybegynder
16. marts 2003 - 18:13 #9
Hvordan kan et være at nogle af kunderne ikke kan se menuen???
Kan det være fordi det er javascript???
Avatar billede brops Nybegynder
16. marts 2003 - 18:15 #10
ja det vil jeg tro, især hvis de har XP
Avatar billede mathiash Nybegynder
16. marts 2003 - 18:31 #11
Kan man lave et ellet andet der tjekker om man understøtter javascript hvis man under støøter bliver man sendt til en side hvis ikke bliver man sendt til en anden side.

jakobclausen --> Hvad mener du med "intro/velkomst" flash eller beskrivelse eller???
Avatar billede mathiash Nybegynder
16. marts 2003 - 18:32 #12
brops --> Jeg har også xp men ser det fint.
Avatar billede brops Nybegynder
16. marts 2003 - 18:34 #13
ja men det er noget med noget sikkerhed i xp explore hvor javaunderstøttelse er fjerne, sys jeg at have læst men kan ikke huske det 100% sikkert og vil ikke hænges op på det,
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
16. marts 2003 - 18:36 #14
mathiash >> Ja jeg synes at du skal lave en lille beskrivelse, en lille præsentation af siden/ virksomheden
Avatar billede snortop Nybegynder
16. marts 2003 - 19:51 #15
Fandt dette som du kan indsætte og som så viser om bruger, kan bruge javascript.

<BLINK><FONT COLOR="RED"><B><SCRIPT> document.write("<!"+"--") </SCRIPT><BR><-- Your browser does not support JavaScript--></B></FONT></BLINK>

Hvis man har javascript vil man ikke se det. Hvis man ikke har.. vil man se den blinkende tekst i rød!
Avatar billede miss-g Seniormester
16. marts 2003 - 22:54 #16
Xp og 1024x768, ser fint nok ud hos mig. Kan også se counteren.

Miss-g
Avatar billede excession Nybegynder
17. marts 2003 - 10:44 #17
mathiash: ja du kan godt lave et eller andet der tjekker om javascript er understøttet.  Det kan du bruge javascript til.  Der er ca. 1 milliard af de slags indlæg under javascript katagorien så du burde ikke have problemer med at finde det...
Avatar billede osaka_san Nybegynder
17. marts 2003 - 11:32 #18
mathiash>

Hvis du vil undgå alt for mange problemer med crossbrowser kompabilitet og lignende så hold dig til w3c specifikationer rent kodemæssigt. Dvs følg de "standarder" der er defineret for HTML/XHTML, DOM, CSS og lignende.

Mere om det her :  http://www.webstandards.org/learn/

Derudover: Drop counteren, den tjener intet formål for dine brugere. Få noget tekst på din forside der fortæller hvad man kan forvente at finde på sitet og lignende. Det hjælper søgemaskiner til at forstå dit site og indeksere det. Søgemaskiner kan ikke tyde billeder eller tekst på billeder. Minimer mængden af javascripting og sørg for at javascript ikke er påkrævet for at udføre standard funktionalitet på sitet (så som navigering og lignende) - Det er smart, men langt fra nødvendigt med folde ud menuer og lignende så længe man laver en ordenligt navigations struktur. Folde ud menuer kan være en god tilføjelse til en stor nav-struktur, men medmindre man ved hvordan man skal lave fallbacks sådan at folk uden javascript også kan bruge det, bør man holde sig fra det. Hellere et lidt mindre fancy site, men fuktionelt ;)

Kig rundt på andre erhvervs sites og se hvordan de gør de forskellige ting - det er ikke ulovligt at lære af andres erfaringer så længe man ikke kopiere deres resultater.

/Gensmann


snortop>
Avatar billede osaka_san Nybegynder
17. marts 2003 - 11:40 #19
nå den cuttede hvis lidt af mit indlæg af....

snortop> Hvis du tænker dig lidt om giver det script hvis ikke meget mening. Hvad skulle brugeren få ud af at få en rød blinkende tekst i sin browser? - Samtidig kan jeg så informere om at <blink> tagget blev fjernet fra browsernes rendering for år tilbage pga alt for mange problemer med det. Sidst men ikke mindst burde vi også kunne blive enige om at <font> tagget er så gammeldags i dag at det vil være synd og skam begynde at anbefale nogen at benytte det. Nutidens erstatning hedder CSS (Cascading Style Sheets)
Avatar billede snortop Nybegynder
17. marts 2003 - 12:16 #20
osaka san> Det var mere også et svar på hans spg så han kunne se om kunderne havde javascript aktiveret. Og det var et jeg fandt på en anden site hvor han havde fået samme spg. Deri havde han så lavet dette script som checket om man havde javascript aktiveret!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester