Hello! Jeg sidder her med et lille problem, der kræver en hurtig løsning(såfremt, den findes). Hypotetisk eksempel: Jeg har en IPCOP på ip: 130.252.49.46 og vil gerne via Putty komme i kontakt med konsollen på denne via en anden ip: 130.252.49.47. Dvs. jeg sidder ved en maskine på 130.252.49.47 og vil gerne styre IPCOP maskinen på 130.252.49.46 vha. Putty. Er dette muligt og hvordan?
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Du sørger for at SSH er slået til på IP-Cop. Derefter tilgår du din gateways IP som normalt, MEN du skal bruge port 222 frem for 22 som er standard SSH.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.