12. november 2000 - 23:22Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Norton Ghost og opstartsCD
hello folks Jeg har lavet et super bootsystem til genetablering af styresystemer for dummies, desværre er jeg nok lidt af en dummie, for jeg kan ikke få min selvkreerede batch til at virke (se nederst) situationen er den at jeg har 1 HD med 3 partitioner. 1CD med partition 1(primær) på som skal starte op og loade et ghost ned på partition 1. Nogen hajer der kan fortælle mig hvad jeg gør galt?
min batc ser ud som flg. ghost.exe -clone,mode=pload,dst=1:1,src=%cdrom%:\\backup.gho -sure Jeg har selvfølgelig prøvet bare at skrive stien direkte, men ligemeget hjælper det!
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Hmmm kommer tid kommer råd! Jeg fandt ud af at det var en sølle parameter der manglede: ghost/clone,mode=pload,dst=1:1,src=%cdrom%:\\backup.gho:1 -sure Sååååå det! Faktisk behøver man ikke andet end Ghost.exe til at både loade & Dupe ghosts
P.s. Jeg har lavet et ramdrive med alle de vigtige filer så de er på plads!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.