Hvad skal du bruge det til?
Hvis du bare vil lege med modemer, kan du bruge et terminalemuleringsprogram til at åbne en forbindelse til den COM: port dit modem snakker på, og derefter skrive følgende hayes at kommando for at få modemet til automatisk at svare på opkald:
ATS0=1
eller for at svare på et opkald med det samme:
ATA
..så vidt jeg husker. Søg på altavista efter hayes at commands eller lign..
Hvis du ikke har noget terminalemuleringsprogram (eller hvad det nu hedder), så følger der vist et med de fleste operativsystemer. Windows har et der hedder HyperTerminal. Der findes i øvrigt meget bedre shareware programmer til det samme til stort alle operativsystemer, se f.eks.
www.tucows.com.Hvis du vil lave netværkskommunikation over PPP under windows, skal du have sat en dial-in server op på hans computer. Der følger vist en med de nyeste version af windows 95 (ME?) og NT.. ellers find en på tucows..