04. april 2003 - 11:42Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Brevfletning
Hejsa
Kan det lade sig gøre at brevflette fra en database hos en udbyder til et word dokument ?? Hvis ja hvordan ?? Hvis nej, findes der så en anden metode end at skulle til at downloade databasen hver gang man vil brevflette ??
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Du kan godt brevflette hos udbyderen der er flere måder at gøre det på. Men jeg vil forslå at du bruger denne "nemme måde"
<% ' Tells the browser to open word Response.ContentType = "application/vnd.ms-word" ' Adds a header to give the document a name response.AddHeader "content-disposition", "inline; filename=dynamicbb.doc" %> <html> <body> <table BORDER="1" align="center"> <tr> <td>Year</td> <td>Team</td> <td>W</td> <td>L</td> <td>G</td> <td>GS</td> <td>CG</td> <td>IP</td> <td>H</td> <td>BB</td> <td>SO</td> <td>ShO</td> <td>ERA</td> </tr>
<% ' Move to the first record rs.movefirst
' Start a loop that will end with the last record do while not rs.eof %>
<tr> <td> <%= rs("year") %> </td>
<td> <%= rs("team") %> </td>
<td> <%= rs("w") %> </td>
<td> <%= rs("l") %> </td>
<td> <%= rs("g") %> </td>
<td> <%= rs("gs") %> </td>
<td> <%= rs("cg") %> </td>
<td> <%= rs("ip") %> </td>
<td> <%= rs("h") %> </td>
<td> <%= rs("bb") %> </td>
<td> <%= rs("so") %> </td>
<td> <%= rs("sho") %> </td>
<td> <%= rs("era") %> </td> </tr>
<% ' Move to the next record rs.movenext ' Loop back to the do statement loop %> </table>
</body> </html>
<%
' Close and set the recordset to nothing rs.close set rs=nothing
Er det muligt for dig, måske at forklare lidt nærmere hvad det er jeg skal gøre med dette script. Jeg har prøvet det som som du skriver og det eneste det gør er at udskrive data i en tabel.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.