Selvfølgelig bør du vente på hæftet ;o)
Foreløbig har jeg skrevet et kapitel om, hvordan man får en besked til at følge efter musen i bløde, glidende bevægelser. Herunder omtales bla. friktion, der rummer mange, mange interessante muligheder (se bla. billedeffekter på
http://www.johnmarksorum.com - disse bliver også forklaret udførligt!). Foreløbig fylder dette kapitel 6 sider med punkt 12 og vel at mærke uden billeder, så der bliver gået i detaljer ;o)
Jeg har kigget på Flash 4 fra IDG synes ærligt talt, at det ikke er pengene værd. Man bliver kun informeret om de mest basale ting, som man sagtens selv kan finde ud af på egen hånd (man slutter af med at lave en knap!).
Jeg har selv købt Flash 4 Magic, da det klart er den bedste bog på markedet. Dog blev jeg ret skuffet over købet, da prisen er alt for høj i forhold til hvad man får. Bogen består for det meste af en trinvis vejledning i hvordan man laver diverse filer, men giver kun en yderst kortfattet forklaring af logikken bag (det tog mig kun ganske kort tid at finde ud af det selv, hvilket gjorde mig endnu mere bitter over købet ;o) ). Bogen er desuden skrevet til Flash 4, så det er jo slet ikke relevant at købe skidtet ;o)
Foreløbig er Flash 5 Magic på vej, men der går vist et godt stykke tid. Desuden er der kommet en anden bog, New Masters of Flash, men denne er mest for at hente inspiration fra gode designere - kilderne er bare importeret fra Flash 4 og bruger ikke den nye syntaks.
Alt i alt ville jeg vente på hæftet i betragtning af indholdet og prisen. Desuden ville jeg holde øje med diverse forumer som dette og studere den vedlagte dokumentation, da den er yderst omfattende.
Håber det hjælper ;o)