Jeg tænkte på hvis man CDONTS på sin webhotel server, kan man så udvikle sin egen webmail ?
Har engang lavet en webmail til wJmail, men ved ikke om CDONTS har samme funktion - self ik samme koder - men tænker mere på om muligheden er det, og hvor man kan finde lidt facts??
Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.
I princippet så ja, men i prakis vil jeg nok mene at svaret er et nej
CDONTS bruges primært som en mulighed for at _sende_ mail, ikke at modtage.
Til det skal du så enten bruge en Exchange Server, eller Microsoft's egen SMTP der ligger med i IIS'en.
Hvis man bruger Exchange Server, man man med CDO få adgang til sin server, men det er da lidt omsonst, nå man aligevel får OWA med i hatten (Outlook WebAccess).
Så er der SMTP modellen tilbage. Det var kun i forhistorisk internet tid, at Microsoft under visse omstændigheder gav en POP3 komponent med. Men i teori (og faktisk praksis - jeg fik da noget til at virke en gang), så kan du sætte din SMTP op til at _modtage_ mails. De vil så ligge i et ASCII format i Mailbos folderen. Herefter kan man så via FSO så læse alle de mails der ligger i den folder, og evt. sortere dem, således at man kun kan læse dem med en bestemt modtager.
Men vi taler altså om ektremt low-end her.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.