Avatar billede gala Nybegynder
20. april 2003 - 20:27 Der er 1 kommentar

Animation med filmrulle

Hej! Jeg har et lille projekt som jeg ikke helt ved hvordan jeg skal gribe an - det skal lige siges at jeg er noget af en newbie! Men altså:
Jeg skal ha lavet en animation på min hjemmeside af en filmrulle der ruller ud. Jeg har alvet noget simpelt grafik af de enkelte "filmstykker". Det er meningen at filmen skal fungere som menu.
Når man trykker på et link skal filmen rulle ned og indehole små thumbs af de billeder som skal vises på siden (som bliver loadet ind som en anden swf fil).

1. Nogen ideer til hvordan jeg laver animationen coolest?
2. Skal denne menu ligge i min main eller kan jeg evt. lægge den ind i den side jeg loader ind. (Kunne forestille mig at main blev for stor hvis den skulle have ALLE thinbs'ne - der bliver nok nogen stykker)

Håber jeg har udtrykt mig nogenlunde forståeligt - elelrs håber jeg i gider spørge jer frem.

På forhånd 1000 tak!
Gala
Avatar billede flash4u Nybegynder
21. april 2003 - 02:41 #1
dvs at når der trykkes på filmrullen, så rulles den helt ud?
- eller skal den kun rulle ud til og med den del af strimlen, der indeholder det relevante menupunkt?

Under alle omstændigheder er det noget med at du laver en animation af hvordan filmstrimlen skal rulle.

herefter indlægger du nogle gotoandplay komandoer på de enkelte dele af filmstrimlen. (svarende til hver sit menupunkt)

Ovenstående er kun hvis du vælger at lave det hele som en .swf
- alternativt kan du lave et html dokument i flere frames, hvor du placerer menu .swf'en i en frame for sig og så linker til diverse .swf'er der skal åbnes i din "main frame" i html dokumentet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester