04. maj 2003 - 10:23Der er
7 kommentarer og 1 løsning
close window
Jeg har brug for det korrekte script :o( til at lukke en swf-fil, der dukker op som et pop-up-vindue i et multimedieprogram. Jeg har en lavet X-knap på swf-fil. Jeg synes, jeg har rodet hele butikken igennem, men måske kan i henvise eller komme med et bud. amok
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
on (release) { getURL("java script:window.close()"); }
ellers må du lige forklare hvordan det hersens vindue kommer frem? at "lukke" en swf i standalone gøres med fscommand("quit"); men det lyder ikke som om det er det du skal bruge her?
pkt.1: lidt uddybende: jeg skal levere små flashfilm, der åbnes via en menu i et multimedieprogram (autherware). flashfilmene skal kunne lukkes selvstændigt via luk-knap. - jeg synes ikke umiddelbart ovenstående hjalp!
pkt.2 jeg kender meget lidt til action script :o( amok
well der er ikke rigtigt noget der hedder at "lukke" et movieclip, du kan unloade det eller removeMovieClip eller du kan sende det til en tom frame eller du kan sætte _visible til false eller _alpha til 0, der er mange måder at gøre det på :)
Tjek: help > actionscript dictionary > M for movieclip der alle metoderne listet.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.