07. maj 2003 - 00:31Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Ranking system (count)
Hej Eksperter!
Jeg skal have lavet et tæller system der holder styr på hvor mange nyheder en skribent har lavet, og derefter sorterer skribenterne efter dem der har skrevet flest. Der skal også være mulighed for at se hvor mange andre artikler og anmeldelser de har lavet. Dog skal der ikke sorteres efter dette, bare stå et antal.
Havde forestillet mig at det kom til at se sådan her ud:
--------------------------------- Skribent: Antal nyheder: Anmeldelser: Artikler: Peter 5 3 2 Jens 4 5 3 Mortén 3 9 1 ---------------------------------
Tabellen med teksterne i hedder [tekster] og de forskellige typer defineres i feltet "type" (nyhed,anmeldelse, osv)
Det bliver den helt store count du skal havde gang i, vi kan se outputtet men hvordan er tabellen/tablerne i databasen, er det en tabel er det flere tabeller. Hvis hedde de(n) kolonne(r) som kan kan se forskel på en nyhed en anmeldelse og en artikel??
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.