08. maj 2003 - 09:12Der er
5 kommentarer og 1 løsning
groupshield exchange karantæne fil - kan den slettes?
Hej alle
Jeg har Groupshield 4.5 på en NT 4.0 sp 5 server. Karantæne-databasefilen fylder 153 MB, men den er tom, og jeg ville gerne slette den da jeg har på fornemmelsen den laver rod i min backup.
Kan jeg slette qurantine.mdb uden at få problemer? Vil den evt. blot lave en ny selv eller skal jeg manuelt installere en "tom" .mdb?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Ja til at jeg kan slette eller ja til at det giver problemer? LOL
Thomas
Synes godt om
Slettet bruger
09. maj 2003 - 13:28#3
Du ska nok passe på med at slette den database. Nogle databaser har nogle bestemte nøgler som indeholder de data hvor de filer som er karantæne er gemt o.v.s. Så hvis du sletter databasen og erstatter den med en ny tom kan det gå galt.. Du kan prøve dig frem...
Mener ikke der skulle være noget i vejen med at slette databasen. Du kan evt. omkonfigurer GroupShield til at benytte et directory i stedet for en database.
For at være sikker, kan du prøve at omdøbe databasen til qtine.md_ (f.eks). Genstarte Groupshield og se hvad der sker. Går det helt i kage, omdøber du bare filen tilbage igen.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.