I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det er nok mig der ikke har beskrevet problemmet rigtigt for an skal ikke ændre farven på alle poster. Der er en tabel der viser datoer og den skal skiftet farve, når man kommer til en ny uge
Klippet fra et af mine tidligere svar: Spm. har været oppe tidligere. Løsningen er at placere en Textbox: - Skrifttype skal være Terminal (og ikke nogen anden!). - Forgundsfarven bestemmer feltets farve. - Baggrundsfarven skal være gennemsigtig. - I Format skrives:[space];"ÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛ" ([space] er et mellemrum, antal Û tegn angiver feltets længde - test selv, det er meget enkelt). - Kontrolelementkilden sættes f.eks. til: Felt1="ABC" Du kan naturligvis placere flere felter med forskellig farve og forskellig kilde oven på hinanden.
fdata > Det manden vil havde er ny farve på sine ruder i alle 52 uger. Det syntes jeg kunne være sjovt at se om den styring kan lykkes. PS . Jeg har ikke selv svarret på spørgsmålet. Vh Henrik
fdata > Ja. Men den bliver stor og tung at arbejde med. Jeg har lavet en med noget farveskifte, den kan faktisk dårligt kører på min 450 mhz, derimod min 2,4 ghz, der går det lige. Vh Henrik
>henrik Lyder sært. Ovenstående er jo kun lidt formatering af tekstbokse. Jeg har med held lagt 6-7 forskelligt farvede bokse i en linie og det spiller da bare. Vi taler om ca. 500 poster, der farves individuelt ud fra indholdet.
>jan Ja, nu er vi jo blevet nysgerrige. Drop lige et par linier om løsningen, når du er færdig.
Jamen jeg er faktisk lige blevet færdig. Der er en database der skal i første omgang kunne vi 15 uger af gange. Jeg har så lavet hveranden felt i forskellige farve, får at kunne se forskel på ugerne og det ser ud til at virke lige som det skal. Funktionen betinget formatering ser rigtigt spændende ud og jeg tror den kan bruges til meget
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.