Jeg skal have sat noget data fra min db ind i min iframe. Til det formål har jeg lavet en side som hedder forside.asp. Denne side henter bare dataerne ud fra db.
I den kode du har skrevet her (html-kode, så kan jeg nemli' følge med -- ASP kan jeg ikke) opretter du en iframe, loader 'forside.asp' ind i den og bagefter iframen opretter du en skjult form med et par skjulte felter.
Hvis jeg har forstået, hvad du ønsker, så vil du have udført 'forside.asp' og derefter have de data, som 'forside.asp' stiller til rådighed puttet ind i iframen.
Om du kan fuldføre det med den kode du har der, kommer helt an på din 'buffer_aabn()'-funktion (ligner med notationen noget javascript (?) -- så den skal vi have en ide om !-|
Ang. asp er det asp at jeg bruger til at hente data ud med og det skal puttets i iframe. De hidden felter er der pga at jeg smider dataerne fra Iframe ned i dem for at kunne overføre dem til en db.
Du har ihvertfald et (TO!) ulovligt linjeskift -- ulovligt hvis du ikke bruger {} ...
Og en anelse forenklet, idet jeg gætter på, at det er _alle_ style-egenskaber du skal have med:
function buffer_aabn() { if (!aabnet) { aabnet = true; } else { document.all.editor_bg.style = document.buffer.document.body.style; document.all.editor.innerHTML = document.buffer.document.body.innerHTML; if (mode == 1){ skift(); } document.all.editor.focus(); } }
Bagest har jeg måttet gætte på at det kun er skift()-funktionen som skal udføres hvis mode == 1 -- og er det virkelig rigtigt, at hvis den er mærket ikke åbnet, så skal mærkningen bare ændres?
Alene de javascript-fejl kan forårsage dine problemer ...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.