09. maj 2003 - 23:31Der er
37 kommentarer og 1 løsning
Javascript m/ændringer af billeder virker lokalt - ikke uploaded?
Jeg har lavet et Javascript, der ud fra nogle forskellige kriterier og hvilken kanp, der er klikket på skifter nogle billeder ud. Det kan ses her: http://www.daimi.au.dk/~xirb/go.html
Det mærkelige er, at det hele fungerer glimrende lokalt på min maskine! - Men efter det er uploadet virker det ikke når man forsøger over nettet.
Jeg ved ikke, om det kan være fordi, det tager for langt tid at hente billederne når de skal udskiftes ved klik på knapperne?
Hvis det er lettere at overskue koden samlet findes den her: http://www.daimi.au.dk/~xirb/Koden.txt (højreklik og dowenload - serveren forsøger at sende som html)
schulze> Jeps, det virkede med filnavnet - nu bliver kortet skiftet ud, når man klikker på linkene ("knap"-billederne).
Der er dog stadig problemer med klik på den grønne knap - men det er måske det olebole omtaler. I hvert fald kan jeg fortælle, at det rent faktisk virker fint på min PC.. :)
Jeg forstår desværre ikke, hvorfor det ikke BØR virke? Den første linke skifter billedet ved navn "iX" ud med imgOff som er defineret i linjen ovenover. (X udskiftes med det aktuelle billede, der "arbejdes på" netop nu.) imgOff 'defineres' således: imgOff = eval("i" + aktueltBillede + "off.src");
Den anden linje du (olebole) skriver sætter bare en varibale (i et array) til "ja"..?
Håber du vil udddybe hvad problemet skulle være i det -for jeg fatter dte ikke, som du jo nok kan læse & gætte! :) godkendt[(aktueltBillede - 1)] = "ja";
Tak for det. Men ØV, nu troede jeg lige, at det var det, der skulle til - desværre har det ikke ændret noget, at jeg overalt har ændret det til også at stå document.images[]..
Ja, min popup-stopper forhindrede jo, at jeg kunne bruge linket direkte
-- men da der ikke var nogen tvivl om stien kunne jeg jo så tilgå det direkte, ved at skrive emulator ind i adresse-linjen !-)
Det betød jo også at jeg kunne finde koden i dokumentet mens jeg manipulerede. Efter første gang jeg havde puttet noget i kurven lykkedes det mig ikke at se alle varer samtidigt senere -- den fadede var fuldstændigt væk og kom aldrig frem ...
Jeg tænkte der måske var noget med visibility, men den har du jo aldrig fat i ?-|
Men ihvertfald udløser dine reference-etEllerAndet, at browseren står fuldstændig af, når den forsøger at finde ud af hvad den skal ...
Det der undrer mig meget / allermest er, at der tilsyneladende ingen problemer er med at bruge op/ned-knapperne i højre side af skærmen, som i nogen grad har samme funktion og i høj grad samme kode som den grønne godkende-knaps funktion!.....?
Der bliver ikke brugt visibility, men bot at udskifte et eller flere bilelder med andre billeder, afhængig af hvad der er klikket på (og om billedet tidligere er udskiftet til den overstregede version).
schulze > Så hvis du klikker på den grønne godkend-"knap", så vises et billede, hvor den aktuelle vare er streget ud faded til grå, mens det næste billede skiftes ud med et der er fremhævet med fed (og vises så ud for dette billede?)
Når jeg selv kører det over nettet, og jeg klikker på den grønlige knap, så forsvinder både det aktuelle billede (der burde blive vist overstreget) og det næste billede (der burde blive fremhævet med fed) og pilen (som burde blive vist ved det fede billede).. - Så ligesom roenving får jeg heller ikke vist de overstregde billeder.. (Men der er ingen javascript fejl, og jeg synes 8selvfølgelig) også, at jeg har lavet funktionerne efter foreskrifterne...)
Jeg bruger IE 6 xpsp2 -- kan det have noget med versionerne at gøre -- en umiddelbar fornemmelse er, at der sker et eller andet, som gør at browseren opgi'r at få plads til billedet ?-|
Synes godt om
Slettet bruger
10. maj 2003 - 00:58#19
Eller tryk CTRL + F5 for at lave en komplet opdatering af siden.
Og nu har jeg set den overstregede version, for den var cachet, så jeg kunne finde den under midlertidige internet-filer, men det ændrede ikke virkemåden ...
Har slettet cachen + trykket CTRL+F5 + kører med kontroller for nye sider ved hvert besøg på siden - det ændres desværre ikke.. :(
Jeg tror ikke det er browser-versionen, men gad vide om det har at gøre med net-hastigheden - om der ikke vises noget billede fordi browseren ikke når at få svar inden den er timeout'et eller lign.? (Aner ikke ved jeg taler om her, bare et skud i tågen, som dog også ville forklare hvorfor det kører smertefrit lokalt.) - Men er det overhovedet noget, der kan ske (altså den type fejl - men så ville der vel blive vist den almindelige "billedet kan ikke vises"-firkant fremfor ingenting)?
Synes godt om
Slettet bruger
10. maj 2003 - 01:08#22
Det er jo lidt underligt at det virker fint hos mig.
Det var dog mystisk! Har i nogen idé om hvorvidt det KAN være det her med hastighden på pc / internetforbindelse, der gør at browseren ikke når at "modtage" billedet inden den timer-out eller tilsvarende? Siden det altså stadig ikke fungerer på bl.a. min egen PC når jeg ser det fra nettet?
if (godkendt[aktueltBillede] == "nej") { // Her bruges "aktueltbillede" selvom det er næste billede, de undersøges fordi arrays starter ved 0 >> imgBig = eval("i" + naestebillede + "big.src"); >> parent.toppen.document.images["i" + naestebillede ].src = imgBig; }
Det lyder dog ikke så sandysnligt, at der ligefrem skulle være en fejl af den slags idet der er to andre, der ikke har problemet + det virker lokalt.. Men jeg vil da i hvert fald forsøge med det i morgen, hvis ikke jeg finder ud af andet.
Hmmm. Skækkeligt. Men jeg må til det. (Ser på det en af de kommende dage - og melder tilbage i det tilfælde, der skulle være interesserede.)
Er der måske nogle, der kan opstille en alternativ måde, at skrive følgende sætninger på: imgOff = eval("i" + aktueltBillede + "off.src"); parent.toppen.document.images["i" + aktueltBillede].src = imgOff;
(Jeg har nemlig aldrig gjort det på andre måder..)
Jeg tror bare jeg ligger demoen på en CD - kan ikke overskue at lave det om.. (Den skal bruges til en uni-opgave (ikke i programmering :-).)
Tak for de fejl der blev fundet - så er der da i hvert fald større sandsynlighed for, at det vil virke lokalt hos lærer/cenmsor også.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.