Avatar billede dd-man Nybegynder
11. maj 2003 - 14:03 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Hjælp til JavaScript - Virker i IE, mangler Mozilla og Netscape.

Ref: http://www.eksperten.dk/spm/343878
// oprettede lige eget spørgsmål til svar.

Jeg kan ikke få denne kode til at virke i Mozilla og Netscape, kun i IE.

I Netscape og Mozilla, kommer billedet ikke frem... eller også har jeg lavet koden forkert...

Det er et script, som ligner det, som der eks. også er på visning af biler på bilbasen.dk

<?php
$ud_forste = mysql_fetch_array($hent_forste);
//henter bare det første billede som skal vises fra starten af

echo "<img src=\"$ud_forste[billede]\" name=\"billede\" id=\"billede\" height=\"170\" Width=\"265\" style=\"padding: 5px;\"><br>";

while ($ud_image = mysql_fetch_array($hent_billeder)) {
// henter 4 billeder (og udskriver dem henholdsvis som 4_1.jpg, 4_2.jpg osv.)
echo "<img src=\"$ud_image[billede]\" href=\"$ud_image[billede]\" OnMouseOver=\"SkiftBilledeUd('billede',this.href);\" height=\"48\" width=\"60\" style=\"padding: 4px;\">";
}
?>

og funktionen er:

<script type="text/JavaScript" language="JavaScript">

function SkiftBilledeUd(objekt, pic) {
if (document.getElementById && document.getElementById(objekt) != null){
vis = document.getElementById(objekt).src = pic;
vis = document.getElementById(objekt).style.visibility = 'visible';}
else if (document.layers && document.layers[objekt] != null){
document.layers[objekt].src = pic;
document.layers[objekt].visibility = 'visible';}
else if (document.all){
document.all[objekt].src = pic;
document.all[objekt].style.visibility = 'visible';}
                }
</script>


Håber der er en der kan se hvad der er galt :)

// PHP koden skulle være god nok...
// satte den bare med, da det måske vil være lettere at se tingene...
Avatar billede roenving Novice
11. maj 2003 - 14:32 #1
Kan det være javascripts begrænsning overfor entiteter, som begynder med tal ?-)
Avatar billede viciodk Praktikant
11. maj 2003 - 14:52 #2
<html>
<head>
</head>

<body>
<img border="0" name="billede" src="billede_et.gif" width="100" height="68">
<br><br><br><br>
<a href="#" onMouseOver="billede.src='billede_et.gif'" onMouseOut="billede.src='billede_et.gif'"><img border="0" src="billede_et.gif" width="100" height="68"></a>
<a href="#" onMouseOver="billede.src='billede_to.gif'" onMouseOut="billede.src='billede_et.gif'"><img border="0" src="billede_to.gif" width="100" height="68"></a>
<a href="#" onMouseOver="billede.src='billede_tre.gif'" onMouseOut="billede.src='billede_et.gif'"><img border="0" src="billede_tre.gif" width="100" height="68"></a>
<a href="#" onMouseOver="billede.src='billede_fire.gif'" onMouseOut="billede.src='billede_et.gif'"><img border="0" src="billede_fire.gif" width="100" height="68"></a>

</body>
</html>
Avatar billede olebole Juniormester
11. maj 2003 - 17:28 #3
<ole>

Dine id'ere og navne må - som roenving skriver - ikke begynde med et tal. Det er imod HTML-standarden, som gode browsere jo overholder  ;o)

/mvh
</bole>
Avatar billede dd-man Nybegynder
11. maj 2003 - 18:04 #4
<ole><head>Thanks!</head></bole>

heh :)

Jeg har taget det forslag som viciodk gav. Det er simpelt, men det virker indtil videre som det skal, så det er er vel fint nok :)

og det virker i Netscape, Mozilla, IE, og mere behøver jeg vidst ikke.
Avatar billede olebole Juniormester
11. maj 2003 - 18:26 #5
;o)
Avatar billede viciodk Praktikant
12. maj 2003 - 00:48 #6
Håber ikke min lille kode kan give nogen former for problemer; jeg har aldrig fattet alt det getElementById osv. og synes desuden det er lidt underligt folk bruger det hvis mit lille simple eksempel kan bruges i stedet(?) Hvorfor gøre det så besværligt? :)
Avatar billede dd-man Nybegynder
12. maj 2003 - 08:01 #7
Ja, jeg aner det ikke... måske noget <ole style="background-color: #ffffff;"></bole> kan svare på? :)
Avatar billede olebole Juniormester
12. maj 2003 - 14:39 #8
Så længe, der kun er tale om nogle få billeder og en lille, overskuelig HTML-kode, kan man såmænd godt bruge den viste kode.

Det er dog altid lettere at vedligeholde større koder, hvis man laver kald til centralt-definerede funktioner - hvilket også gør store koder mere overskuelige ... og som oftest 'slankere'.

Hvis ikke man forstår "alt det getElementById osv", bør man nok komme igang med at øve sig i det, da det er et absolut must, hvis man skal lave DHTML.
DOM (Document Object Model) er det helt grundlæggende i al DHTML  :)
/mvh
Avatar billede viciodk Praktikant
13. maj 2003 - 16:20 #9
Tak, så er jeg med :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester