Avatar billede kentgadgaard Nybegynder
12. maj 2003 - 13:15 Der er 3 kommentarer og
4 løsninger

VLAN cisco switch og andre mærker

Hej

Vi har en del cisco switche XL2900 og nogle 3550'er

Men mit spørgsmål er nu, vi har en del switche, af andre mærker som også kan kører VLAN (har slet ikke leget med det endnu), men kan man få de 2 forskellige mærker til at snakke sammen?, så de kører de samme VLAN ovs???

Der er bla. nogle DLINK, og nogle helt billige Trendnet switche!

Håber der er nogen med lid erfaring med dette!
Avatar billede jensendk Nybegynder
12. maj 2003 - 13:23 #1
Det er lidt forskelligt fra switch til switch..

Visse Dell powerconect (3248 og større) Kan køre Vlan sammen med cisco's switche) Jeg ved ikke om de andre kan
Avatar billede domino1977 Nybegynder
12. maj 2003 - 13:37 #2
På mit arbejde har vi osse Cisco og DLink switches... de kører osse fint sammen... ikke nogen problemer der.... mener faktisk vi har et mærke mere. Og vores netværk arbejder fint fint!
Avatar billede kentgadgaard Nybegynder
12. maj 2003 - 13:40 #3
Ok!  Det vil sige man skal bare sørge for at switchene har de sammen VLAN numre, så kan de spille sammen???

Hører gerne om flerer efaringer!
Avatar billede ®azzer® Nybegynder
12. maj 2003 - 14:06 #4
Jeg mener ikke at andre switche kører VTP, men ellers hvis de andre switche overholder standarden for vlan tagging så bør det virker. Jeg har hørt der kan være problemer med 3com switch, men alle andre bør kunne køre dot1q trunking sammen med cisco.
Avatar billede domino1977 Nybegynder
12. maj 2003 - 14:15 #5
Razzer -> Jeg har prøvet flere af 3com's produkter... og jeg fatter ikke de vil være bekendt at tage så højew priser for deres LORT!!!

Det gælder både Switchs, Netkort osv......
Avatar billede ®azzer® Nybegynder
12. maj 2003 - 14:17 #6
Jeg undskylder for diverse tastefejl i ovenstående

Deres netkort var gode i gamle dage =)
Avatar billede svindler Nybegynder
12. maj 2003 - 15:00 #7
Der er ikke nogle problemer i at koble de billige switche til en Cisco switch, kun når du vil køre flere vlans igennem een port. Det kalder Cisco for trunking, mens det hos andre leverandører kan hedde noget andet f.eks. channeling. Channeling er i Cisco-terminologi muligheden for at koble flere porte sammen til een logisk forbindelse. Det kan godt give lidt forvirring.

Cisco bruger to forskellige protokoller til at køre flere vlan i een link: ISL og IEEE 802.1q. ISL er Cisco-proprietær, mens 802.1q er en IEEE standard, som spiller sammen med alt muligt forskelligt udstyr og hosts, inkl 3Com, linux, freebsd og Windows.

VTP er kun en rent administrativ funktion til automatisk at oprette vlan på alle switche.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester