Avatar billede moejensen Nybegynder
17. maj 2003 - 09:17 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Dynamiske tabeller

Jeg er ved at lave en dynamisk hjemmeside, hvor alle artiklerne på siden er bygge op på samme måde, hvilket gør at det ikke er specielt svært at lave nogle bokse hvor i teksten bliver skerevet, og så bliver der bare hevet et standard layout ned over når siden skal præsenteres. Mit eneste problem er at i nogle tilfælde bruges der tabeller i artiklerne.

Er der nogle der har et godt bud på hvordan jeg håndterer dem, så brugeren nemt og enkelt kan indsætte en tabel eler noget der ligner, og hvor brugeren selv vælger hvor mange rækker og kolonner der skal være. Tabeller der indsættes skal have et standard layout hvor alle lige rækker har en farve, og hvor alle ulige rækker har en anden farve.

Håber i forstår hvad jeg mener.
Avatar billede moejensen Nybegynder
27. juni 2003 - 12:52 #1
spg lukkes
Avatar billede moejensen Nybegynder
27. juni 2003 - 12:52 #2
prøver igen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester