19. maj 2003 - 20:54Der er
40 kommentarer og 3 løsninger
indstilling af grammatikkontrol
HJÆLP!
Efter at have fået ny computer og installeret Word xp, er jeg stødt på følgende problem:
Normalt når jeg skriver engelske tekster, bruger jeg grammatik kontrollen, men nu når jeg højreklikker og ber' om grammatisk forklaring på sætningen foregår det på TYSK!
Hvordan får jeg den forklaring til at være på engelsk?
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Slettet bruger
19. maj 2003 - 20:57#1
200 point er nok lige i overkanten på et så simpelt problem.
Jeg anbefaler dig at nedsætte antal point til 15-30 stykker.
Synes godt om
Slettet bruger
19. maj 2003 - 20:59#2
Klik på Menupunnktet Funktioner - Angiv Sprog - her kan du definere hvilket sprog det aktuelle dokument er skrevet i. Så virker grammatikkontrollen også.
Ja, det er i orden. Den retter i det korrekte sprog. MEN det er selve den grammatiske forklaring (Når man højreklikker på grøn understegning "om sætningen") som er på tysk!
Hvis du har haft installeret en anden version af Word med et andet sprog, kan problemet også opstå. Har selv prøvet det. Kan også ske hvis du har f.eks. Publisher på et andet sprog. Prøv at afinstallere alt der har med Office at gøre og installér derefter igen.
Hvis indstillingerne er sat til dansk, burde det jo umiddelbart være nok at sætte word til at auto-detecte sproget. (tools -> select language. Klik på "set language. Sæt x i "detect language automatically").
Jeg tror at jeg snart har prøvet alle indstillingsvarianter, men kan desværre ikke genskabe dit problem. Du er imidlertid ikke den eneste der har det. Det har været oppe på eksperten før, og dengang blev det heller ikke løst. Se http://www.eksperten.dk/spm/241204
Jeg har netop talt med Microsoft support. De er bekendt med problemet og det kan IKKE løses. I hvert fald ikke før servicepack 3 kommer. Så desværre! Men mange TAK for de mange gode forslag!
Okay! Men du har også pro udg. af begge dele, det har jeg desværre ikke. Jeg håber virkelig de snart kommer med en løsning, det er svært at undvære den funktion. Endnu en gang TAK for hjælpen!
mhh ret .... at man skal have pro udgaver for at slippe for denne bug
håber ikke du bliver alt for rundforvirret af denne blanding af tysk og engelsk :)
Synes godt om
Slettet bruger
24. maj 2003 - 11:44#42
Jeg har fundet ud af hvad problemet er: Du skal angive sprog til at være Engelsk (USA) så vises forklaringen på Engelsk.
Synes godt om
Slettet bruger
24. maj 2003 - 11:45#43
Hvis man benytter Engelsk(Storbritanien) vises den grammatiske forklaring nemlig på Tysk.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.