Avatar billede clipper45 Nybegynder
24. maj 2003 - 14:29 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Hvordan opretter jeg netværk til min kiss dp500

Jeg har en kiss dp500 som jeg gerne vil oprette netværk med iflg setup skal man indtaste ip-adresse og identificere DVD-afspiller på kiss-technologys hjemmeside
men den bliver afvist.jeg har forbundet kabel til switch,måske skal jeg have en router(hvad det så end er).jeg må nok tilstå at jeg ikke er nogen ørn til det her men måske er der nogen der har erfaring som vil dele med en
newbee.
is there sombody out there.
clipper45
Avatar billede rkhdk Nybegynder
24. maj 2003 - 14:35 #1
Har du en router i netværket? eller en anden form for DHCP server *en der tildeler IP'er ud på netværket*

Det er den enest måde DP-500 kan få IP på, da man *endnu* ikke kan give den en fast IP..
Avatar billede rkhdk Nybegynder
24. maj 2003 - 14:37 #2
Hvis du har en brænder, så hente den nye firmware til DP-500
www.kissnordic.dk => support => DP-500 upgrade

jeg er selv igang med at hente den *har også en DP-500 ;o)*
Avatar billede clipper45 Nybegynder
24. maj 2003 - 14:46 #3
Hvad er en router eller DHCP server
Avatar billede rkhdk Nybegynder
24. maj 2003 - 18:52 #4
en router er et bindeled mellem 2 netværk, som normalt er WAN (Wide Area network) og LAN (Local Area Network), hvor routen så dirigere trafikket mellem LAN og WAN'et.
En router har normalt en offenlig IP på WAN siden og en ikke offenlig IP *en IP som IKKE virker på internettet, eks 10.0.0.x) på LAN siden.
I routeren er der normalt indbygget en DHCP server til at tildele LAN IPer ud på LAN'et, hvor PC'er er forbundet i en HUB/Switch, så brugeren ikke skal til at rode med IP opsætning osv..

Har du en router? eller sidder du bag en modem?

Har du installeret PC-LINK softwaren på en PC?
Avatar billede clipper45 Nybegynder
27. maj 2003 - 16:26 #5
Jeg har installeret pc-link på min computer ! det virker fint med net radio delen,men jeg kan ikke få adgang til min pc for at se mine filmfiler.
jeg tror nok at jeg sidder bag et modem Cisco der er forbundet til vores antenneforr.(CiscoVA122E).
Avatar billede rkhdk Nybegynder
27. maj 2003 - 16:34 #6
det tror jeg ikke..

du skal bare indtaste din PC's ip i Kiss'en, og have PC-Link kørende på PC'en
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester