Deaktiveret driver
Jeg har skiftet fra Win98 til xp. Efter installationen fungerede mit DVD-drev udmærket. Jeg har derefter installeret samtlige opdateringer undtagen SP1.Ved opstart af PC får jeg nu flg. meddelelse:
CD Recording Software
Roxio, Inc.
Problembeskrivelse:
Der er installeret en driver til cd-indspilning, som kan medføre problemer med stabilitet, herunder problemer med at lukke systemet eller med at bruge et cd/DVD-drev. Driveren bliver deaktiveret.
Driveren er muligvis installeret af Easy CD Creator, Windows Media Player eller RealJukebox. Du vil muligvis ikke kunne indspille cd'er, før du får kompatible drivere.
Roxio, Inc. har stillet en opdatering til rådighed for brugere af Easy CD Creator på webstedet tilEasy CD Creator Updates.
Brugere af Windows Media Player henvises til Microsofts websted på adressen http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/windowsxp/roxio.asp.
Brugere af RealJukebox skal gå til webstedet til RealNetworks på adressen http://switchboard.real.com/rj2/?cd=xpfix.
Jeg har været på de 3 angivne sider, men kan ikke finde ud af det. Har du et godt forslag, skal det nok bøjes i Neon.
DVD: LG GDR-8161B
Brænder: Plexwriter 16/10/40A
