Avatar billede kaldor Nybegynder
26. maj 2003 - 14:34 Der er 5 kommentarer

Indstilling af Half/Full duplex på router?

Hvordan indstiller jeg min router (Netgear FR114P) til at køre full duplex over WAN?
Jeg kan se at den gør det over LAN, men kun half duplex på WAN delen.
Er det overhoved noget jeg selv kan bestemme?

Jeg er opkoblet til Bryggenets store pakke med fast ip, hvor vi alle deler en 28/28 Mbit/s linie.

Problemet er at jeg mistænker dette i min router til at være en flaskehals i forbindelse med min CS server som lagger ved flere end 8 WAN-spillere.
Avatar billede soreno Praktikant
26. maj 2003 - 14:42 #1
Jeg vil tro at du ikke har indflydelse på half/full duplex, men det er bare en fornemmelse. Næsten alt nyere udstyr (som jeg kender til) har autosensing om det er half/full duplex.

Måske du skulle kontakte "Bryggenet" og spørge dem ?

Må jeg spørge om du er glad for routeren - jeg har nemlig længe overvejet at skulle have den samme - har den nogle svagheder som du først har fundet udaf da du købte den ?
Avatar billede rune.rasmussen Nybegynder
26. maj 2003 - 15:21 #2
på netgears hjemmeside står der for WAN porten:
10/100BASE-T Ethernet RJ-45 port to connect to any broadband modem, such as DSL or cable

hvis det skal være helt korrekt så betyder 10/100BASE-T at den IKKE kan køre full duplex.
så burde betegnelsen være: 10/100BASE-TX (X for full dupleX)

desuden, hvis routeren kører med NAT eller firewall, kan det være at den simpelthen ikke er hurtig nok
Avatar billede kaldor Nybegynder
26. maj 2003 - 15:40 #3
Hmm.. det lyder skidt. Hvis det er korrekt så kan jeg altså ikke anbefale den router, da jeg så ikke kan bruge den til noget. Ud over denne vigtige detalje, har jeg ikke haft nogen problemer med routeren. Den har et fint webbaseret menusystem og et omfattende log-system til registrering af regelbrud. Den har desuden indbygget printserver, som jeg slet ikke har brugt, så det kan jeg ikke sige noget fornuftigt om.

Jeg vil kigge Netgaers specs lidt grundigere efter og se om det er grunden til flaske halsen.
Avatar billede rune.rasmussen Nybegynder
26. maj 2003 - 15:42 #4
har du prøvet at sætte serveren direkte på nettet, altså uden routeren ?

for på den måde at udelukke at det er serveren...
Avatar billede ®azzer® Nybegynder
27. maj 2003 - 00:05 #5
lige en kommentar til soreno:

Autosensning kan være skyld i netperformance og derfor kan dette ikke anbefales hvis man kan slippe for det.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Netcompany A/S

Network Engineer

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Csis Security Group A/S

Sales Executive