Avatar billede chalde Seniormester
26. maj 2003 - 16:38 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Gendan fra backup

Hvordan gendanner jeg mine emails/kontaktpersoner?
Jeg har eksporteret fra outlook til en fil backup.pst
men hvordan får jeg den tilbage igen??
Avatar billede bredker Nybegynder
26. maj 2003 - 17:15 #1
filer>>importer
Avatar billede chalde Seniormester
26. maj 2003 - 17:22 #2
og hvad derefter? er et par muligheder..
Avatar billede chalde Seniormester
26. maj 2003 - 17:26 #3
"importer indstillinger til e-mail konto"? -> der blev ikke fundet nogen internet-konti at opdatere..
"importér email og internetadresser" -> hvor skal jeg lægge min .pst fil for at den finder den?
Avatar billede alleykat Nybegynder
26. maj 2003 - 17:32 #4
Outlook? Så er det Filer -> Importer & Eksporter... -> importer email og internetadresser -> (fra Outlook: Microsoft Mail; fra Outlook Express: Outlook 4/5)
Hvis det er i Outlook Express er det Filer -> Importer -> hhv. Adressekartotek og Meddelelser. Herefter fra Outlook: Outlook; fra Outlook Express -4: Outlook 4; fra Outlook Express 5/6: Outlook Express 6

Herefter udpeges den folder filerne skulle befinde sig i.
Avatar billede alleykat Nybegynder
26. maj 2003 - 17:34 #5
kan du ikke angive en lagringsmappe under eksport og igen under import?
Avatar billede chalde Seniormester
26. maj 2003 - 17:38 #6
den omprterer ikke rigtigt noget hvis jeg lægger min bakcup.pst i C:\Documents and Settings\xxxxxxx\Lokale indstillinger\Application Data\Microsoft\Outlook

Jeg havde eksporteret indbakke og kontakter...
Avatar billede chalde Seniormester
26. maj 2003 - 17:38 #7
omprterer=importerer
Avatar billede alleykat Nybegynder
26. maj 2003 - 17:38 #8
ohoo... det er der ikke når det er Outlook til Outlook... ok...
Så skal du nok lægge filerne ind i din Outlook lagringsmappe.
Den ligger i C:\documents and settings\(brugernavn)\Lokale indstillinger\Application Data\Microsoft\Outlook
Avatar billede chalde Seniormester
26. maj 2003 - 17:40 #9
ka det være fordi jeg ikke har brugt samme navn til install af office?
Avatar billede alleykat Nybegynder
26. maj 2003 - 17:41 #10
"C:\Documents and Settings\xxxxxx\Lokale indstillinger\Application Data\Identities\{reg-nøgle-ting}\Microsoft\Outlook Express\" <- prøv at anbringe filerne dér? Jeg syn's min forsøger at hente derfra...
Avatar billede chalde Seniormester
26. maj 2003 - 17:43 #11
så er de der... dem i C:\Documents and Settings\xxxxxxx\Lokale indstillinger\Application Data\Microsoft\Outlook
første gang virkede det ikke... mærkeligt.. men nu er de der... så point til alleykat..
tak for hjælpen....
Avatar billede alleykat Nybegynder
26. maj 2003 - 17:43 #12
Det tror jeg ikke chalde - det plejer jeg osse at gøre; har ikke haft problemer endnu, men jeg har osse brugt Outlook Express indtil for 1 måned siden. Jeg skal igennem proceduren osse om et par dage - så jeg HÅBER du får det løst =)
Avatar billede alleykat Nybegynder
26. maj 2003 - 17:43 #13
oki takker =)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester