Avatar billede ebbegroes Nybegynder
03. juni 2003 - 18:58 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Kvikt hoved med sans for web til fuldtidsstilling i London

Brænder du for Web, Internet, sport? Har du lyst til at komme ud i verden? Kan du strikke et mindre web site sammen og finde rundt i indmaden af en HTML-fil? Kunne du tænke dig en karriere i IT men har endnu ikke de formelle kvalifikationer?

Vi er et mindre men voksende dansk firma i London og søger en fuldtidsmedarbejder. Hovedparten af dit arbejde bliver at arbejde med vores avancerede internetrobot software, som henter odds fra bookmaker-sites over hele verden. Du behøver ikke at have erfaring fra tidligere stillinger eller en formel uddannelse bag dig.


Du har

- Et kvikt hoved
- Grundlæggende viden om HTML og andre web teknologier
- Grundlæggende viden om computere i det hele taget
- Viden om Linux er et plus
- Du er entusiastisk, ansvarsbevidst og kan arbejde selvstændigt


Vi tilbyder

En løn på 1.400 pund om måneden (det er ca. 15.000 kr.) og diverse goder, inkl. ADSL hjemme. Arbejdsstedet er på vort London-kontor. Du skal arbejde ved vort London-kontor. Vi hjælper til med flytning og andet praktisk.

Ansøgningsfrist, inkl. et C.V., per 11. juni, 2003.

Ansættelsesstart snarest muligt.


Hvem er vi?

www.BetBrain.com er en webtjeneste, hvor vi sammenligner odds fra bookmakere fra hele verden. Vi flyttede 4 mand fra København til London i efteråret 2001 og er nu 9 ansatte her plus et par deltidsansatte i Danmark. Du bliver en del at et ungt og ambitiøst hold – med en afslappet afmosfære. BetBrain giver overskud og vokser. Det kommer dine muligheder også til.



Kontakt

Ebbe Groes, ebbe.groes@betbrain.com
www.BetBrain.com, 7-9 Fashion Street, London, E1 6PX, Tel: +44 0 207 377 2617
Avatar billede janemil Nybegynder
03. juni 2003 - 19:12 #1
Kan man blive ansat 3-4 måneder?
CV www.webmasteren.dk
Avatar billede ebbegroes Nybegynder
03. juni 2003 - 19:24 #2
Nej. Vi søger en, der som udgangspunkt kunne tænke sig at komme over i 1-2 år, gerne mere hvis alt spiller perfekt. Men tak for interessen!
Avatar billede janemil Nybegynder
03. juni 2003 - 19:26 #3
Det ville jeg som sådan gerne, men konen gider nok ikke ;-)
Kører i med Kapows software?
Avatar billede ebbegroes Nybegynder
03. juni 2003 - 19:30 #4
Hun skal bare have et credit card og en tur på Oxford Street.. Men ja, det er lige hvad vi gør! BetBrain var oprindeligt en del af Kapow i de gode gamle dot.com-dage og vi holder nu fanen højt her i London.
Avatar billede webben Nybegynder
03. juni 2003 - 19:37 #5
Er der nogen speciel uddanelse man skal have for at komme i til at arbejde for jer. Nu tænker jeg mere som data-mekaniker eller lign? eller tager i folk efter hvad de kan?
Avatar billede ebbegroes Nybegynder
03. juni 2003 - 19:44 #6
Vi tager dem efter hvad de kan. Vores toprobot guy lige nu stopper efter tre år, startede direkte fra gymnasiet. Uddannelse skader ikke, men kvik, nysgerrig, typen, der kan lide at lege med tingene..

Iø fik jeg ikke nævnt i opslaget, at vi egentlig også mangler en deltidssystemadministrator, så hvis man har evner udi den retning (diverse OS, bygge maskiner, generelt god på problem solving), så kan det også blive en del af jobbet. (Og det er jo netop den slags ting, som man mest lærer gennem erfaring og gåpåmod.)
Avatar billede misterx Nybegynder
03. juni 2003 - 22:39 #7
ALtid interesseret i et godt job - kontakt mig evt. via www.odinsoft.dk
Avatar billede smooth Nybegynder
03. juni 2003 - 23:42 #8
Kan du kommme med et par forslag ang. hvilke opgaver der skal laves ?

Jeg er nemlig en PHP/MySQL freelance programmører og er meget interesseret i jeres job annonce :)

Kan I ikke sende mig en mail med lidt mere info på info@websteps.dk

Med venlig hilsen
Smooth
Avatar billede thode Nybegynder
04. juni 2003 - 00:14 #9
Hejsa...

Well, nu er jeg faktisk ansat i BetBrain, og kan ikke gøre andet end at stikke to tommelfingre i vejret... Flinke kolleger, gode arbejdsbetingelser og hyggeligt samvær efter arbejde også :)

Min erfaring er, at det er lysten og interessen der driver værket. Jeg har selv ingen uddannelse andet end at jeg er droppet ud af både sprogligt gymnasium OG HF, så det er så absolut ikke papirer der tæller...

Opgaverne kommer mest til at bestå af vedligeholdelse og opbygning af nye internetrobotter. Det er rimelig let at gå til, og det er spændende - især hvis man godt kan lide lidt "puzzles" en gang imellem...

... og nu ved jeg godt, at Ebbe sagde at man skal brænde for sport... men jeg klarede mig alligevel... Så længe man kan kende forskel på Real Madrid og Bayern München så kommer det hurtigt efterhånden ;)

/Thode
Avatar billede ebbegroes Nybegynder
04. juni 2003 - 00:36 #10
Lige en kommentar til de nysgerrige: Det med robotterne kan man læse mere om på www.kapowtech.com. Her kan man endda downloade en version af deres software, det herlige RoboSuite, og lege lidt med det.
Avatar billede smooth Nybegynder
06. juni 2003 - 22:17 #11
ebbegroes >> Har I fundet den som I søger ``
Avatar billede ebbegroes Nybegynder
07. juni 2003 - 01:06 #12
smooth >> Den er ikke lukket, nej. Faktisk skrev jeg en mail til din på info@websteps.dk, men hørte ikke fra dig? Måske en anden mailadresse? Lækkert site iø.. Drop mig evt en mail på ebbe.groes@betbrain.com
Avatar billede smooth Nybegynder
07. juni 2003 - 11:56 #13
Hej ebbegroes >>

Jeg har ikke fået mail fra dig :( lidt trist.

Men jeg skriver lige en mail til dig i stedet :) Det er jo også mig der skal kontakte dig og ikke dig mig :)

Men jeg sender en mail her inden så længe til :
ebbe.groes@betbrain.com
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester