07. juni 2003 - 12:50Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Workstation som Hardware, hvad er bedst ?
Hej..
Jeg har i 1½år brugt en 733Mhz Intel P3, 512Ram, 2x6GB & 40GB harddisk. Bundkortet er et ASUS CU4X (tror jeg det hedder).. Det er placeret i et af de pæne A-Open hightowers (blå)
Serveren har hørt win2k, og har fungeret perfekt!.
Nu har jeg som workstation en ASUS Terminator K7, 384Ram, AMD 1200Mhz. Den vil jeg egenlig gerne have som server, da jeg synes at den hænger lidt i preformence, samt at der ikke er AGP på den. Den er temmelig sløv, sikkert pga. jeg har "nedclocket" den fra en 1900XP processor, da den ikke kunne køre i Terminatoren..
Men vil sådan en Terminator overhovedet kunne klare sig som server?.. Her tænker jeg på, at det bliver jo temmelig varmt for sådan en at stå konstant tændt.. Nu er der også det med preformence. Det skulle jo ikke have den store betydning, når den "bare" køre som server ?
De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker.
Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.
Hvis den kan klare at stå tændt i flere timer som workstation kan den nok også tåle at stå tændt uafbrudt.
Det er svært at sige om den kan fungere som server, fordi du skriver jo ikke hvad den skal lave som server. Nogle server funktioner kræver ikke særligt meget CPU power fordi alt er IO bound. Andre server aktiviteter er meget CPU krævende.
Traditionelt set har Intel været meget dominerende på server markedet. Og Intel CPU'er har normalt også mere cache end AMD CPU'er. Det siger man normalt er vigtigt for servere. Men det behøver altså ikke være tilfældet for dit vedkommende.
Og så synes jeg da det er lidt synd for den processor ikke at kunne komme til fuld udfoldelse.
arne v >> AMD athlon har mere Cache en pentium III og nogen IV.
JEg ville nu købe et billigt bundkort til athlon XP, der kan køre med SD-ram. Det skulle ikke koste mere end 300 - 500 kr. God køling, gode komponenter, en SCSI-harddisk og konservativ program-installering, og så skulle du gerne få en god server
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.