Avatar billede mr-bob Nybegynder
08. juni 2003 - 01:27 Der er 1 løsning

Lodning af bnc ledning til scart?

Jeg har en Bnc ledning der skal loddes på et scart stik, men er lidt i tvivl om hvordan det skal gøres.....
altså på ledningen er der jo den lille "tråd" i midten og udenom er der mindre "flettet agtigt tråd", er det så ikke sådan at den lille tråd skal loddes på nummer 19 i scart stikket og Det andet fistaligims skal loddes på nummer 18, og så burde jeg kunne få noget video ud af den anden ende???
Og skal man bruge noget specielt tin at lodde med eller er det bare noget aldmindeligt noget?? jeg har nemlig købt et loddesæt hvor der var noget tin med... mon det kan bruges???

Bob
Avatar billede mr-bob Nybegynder
08. juni 2003 - 01:39 #1
hov lukkre lige det her!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester