Avatar billede laserzap Nybegynder
02. december 2000 - 10:56 Der er 10 kommentarer og
3 løsninger

Hvad synes i ???

Hejza alle sammen.

Hvad synes i om denne side
http://212.242.27.3/flasher/
Siden er i flash. Linksne virker ikke endnu, men hvad synes i om intro\'en og menu\'
en ???
Avatar billede nomiz Nybegynder
02. december 2000 - 11:04 #1
flot
Avatar billede halnet Nybegynder
02. december 2000 - 11:22 #2
Okay 7@13

Men \"contry\" staves \"country\", hvis det er land du mener!

- Anders
Avatar billede laserzap Nybegynder
02. december 2000 - 11:23 #3
Nej det ved jeg godt.
Det har jeg gjort med vilje, for det fleste staver country sådan her contry. Det har jeg læst på en eller aden ungdoms-side.
Avatar billede laserzap Nybegynder
02. december 2000 - 11:24 #4
Vil lige gøre opmærksom på, at intro\'en ikke er helt fædig (endnu)
Avatar billede ajh Nybegynder
02. december 2000 - 13:43 #5
lazer> og fordi de fleste staver forkert skal alle dem der evt kunne stave det rigtigt se det forkerte og dermed evt. lære det .... ?!?!?!

no wonder danske børn og unge staver så dårligt.....
Avatar billede vandhunden Nybegynder
02. december 2000 - 14:14 #6
Taget direkte fra din side:

Siden kan ikke vises
Den side, du søger efter, er ikke tilgængelig. Der kan være tekniske problemer på Web-stedet, eller det kan være nødvendigt at ændre browserindstillingerne.

--------------------------------------------------------------------------------

Prøv følgende:

Klik på knappen  Opdater, eller prøv igen senere.

Hvis du har skrevet sidens adresse i adresselinjen, skal du kontrollere, at adressen er stavet korrekt.

Hvis du vil kontrollere forbindelsesindstillingerne, skal du klikke på menuen Funktioner og derefter klikke på Internet-indstillinger. Klik under fanen Internet-forbindelse på Indstillinger. Indstillingerne skal svare til dem, der er leveret af administratoren af lokalnetværket (LAN) eller Internet-udbyderen.
Hvis netværksadministratoren har aktiveret det, kan Microsoft Windows undersøge netværket og automatisk opdage indstillingerne for netværksforbindelsen.
Hvis du vil have Windows til at prøve at finde dem, skal du
klikke på  Registrer netværksindstillinger
Nogle Web-steder kræver en 128-bit tilslutningssikkerhed. Klik i menuen Hjælp, og klik derefter på Om Internet Explorer for at afgøre, hvilken sikkerhed du har installeret.
Hvis du prøver at nå et sikkert Web-sted, skal du sørge for, at dine sikkerhedsindstillinger understøtter det. Klik på menuen Funktioner, og klik derefter på Internet-indstillinger. Rul ned til sektionen Sikkerhed under fanen Avanceret, og kontroller indstillingerne for SSL 2.0, SSL 3.0, TLS 1.0 og PCT 1.0.
Klik på knappen  Tilbage for at prøve en anden hyperlink.



Serveren blev ikke fundet, eller der opstod en DNS-fejl
Internet Explorer 
Avatar billede thekrew Nybegynder
02. december 2000 - 14:57 #7
man kan ikke se din side
Avatar billede laserzap Nybegynder
02. december 2000 - 17:10 #8
Prøv denne adresse
http://212.242.27.1/flasher
Avatar billede deaz Nybegynder
02. december 2000 - 19:24 #9
\"The page cannot be displayed\"
Avatar billede laserzap Nybegynder
03. december 2000 - 12:14 #10
Nu virker det med 100% sikkerhed:
http://212.242.27.5/flasher/
Avatar billede vandhunden Nybegynder
04. december 2000 - 18:12 #11
Nu kan jeg se den.

Jeg synes ikke den er helt så fed som du selv synes (så vidt jeg kan forstå ud fra din intro).

Introen er ikke vildt fed og farverne er i det hele taget for blandede. Brug nogle lidt mere dæmpede fraver og hold dig til et par stykker. LAd vær med at lave baggrunden sort, det ligner en hackerside. Brug musik  hvis du endelig SKAL bruge flash. Og hold introen i dansk, når resten af din side er dansk. Og så virker det lidt barnligt, det der \"Of course you like the intro\".
Avatar billede laserzap Nybegynder
04. december 2000 - 18:20 #12
Hvorfor synes at sort ligner en hackerside ???
Hvad for nogle farver kan jeg ellers bruge ???

Jeg kan enligt godt forstå du synes det virker barnligt, det gør jeg nemlig også selv. Men jeg ville selvfølgelig slette den text inden jeg uploadede den til min udbyder. Men der skulle bare stå etter eller andet !
Avatar billede vandhunden Nybegynder
09. december 2000 - 18:30 #13
Jeg synes bare ikke at sort passer sammen med sådan nogle markante farver som rød og grøn og blå. Hvis du absolut vil bruge en sort baggrund, så synes jeg i hvertfald at du skal dæmpe dine farver (gøre dem mere grå), eller ligefrem bruge farver som grå og hvid. Du kan også bruge stærke farver, men så skal du bare ikke blande så mange af dem. Hold dig et et par farver, og bliv ved dem. Det er jo ingen pose m&m\'s vel? Det er en webside, og det er i orden at bruge farver, men tit kommer det desværre til at se lidt øhh, fingermalingagtigt ud. Det skal være stilrent, ikke et mix af alle mulige fede ting du har set. Ligesom: lakrids smager godt, karse smager også godt. Men lakrids med karse, er ikke noget hit. Find en stil til din side and stick vith it. Hent evt. inspiration her:

www.coolhomepages.com
www.cwd.dk

Med hensyn til din text i introen, så er det bare i orden, så længe du ikke mente det...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester