Avatar billede spt Nybegynder
13. juni 2003 - 20:56 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Bios instilling

kan man sætte System BIOS cacheable til ENABLE, uden at man går pcen ustabil eller et nemt offer for virus?

Kan der opstå problemer hvis man sætter FastCommand til ULTRA i stedet for NORMAL. F.eks med varmeudvikling?
Avatar billede spt Nybegynder
13. juni 2003 - 20:58 #1
går = gør :)
Avatar billede retaxes Nybegynder
13. juni 2003 - 21:05 #2
til det første, ja  du kan roligt køre med cachen enabled.

til det andet, hvis det er cpu vi taler om så sker der normalt en varmeudvikling jo mere den skal beregne og arbejde.
Avatar billede retaxes Nybegynder
13. juni 2003 - 21:06 #3
hvis du Loader Default Setup i bios, så kan du jo se om den enabler cachen, hvad den meget gerne skulle gøre.
Avatar billede spt Nybegynder
13. juni 2003 - 21:08 #4
ja men bliver det ustabilt, altså flere fejlberegninger osv.
Avatar billede retaxes Nybegynder
13. juni 2003 - 21:11 #5
når bios er indstillet til Default så er det et udtryk for at den finder den indstilling der er mest stabil.
Avatar billede spt Nybegynder
13. juni 2003 - 21:14 #6
fint
Avatar billede retaxes Nybegynder
13. juni 2003 - 21:56 #7
der hvor det sommetider går galt er, når man forsøger at pine bios, feks. ved OC eller rammenes ydeevne.

takker for pointene..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester