Avatar billede vesperillo Nybegynder
16. juni 2003 - 19:55 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Skifte drevbogstaver i XP?

Hej
Jeg ved godt det har været oppe før, men alligevel vil jeg gerne lige høre prævis hvordan det kører med mit tilfælde.
Pga. uheldig installation blev min HD(der tidligere blev delt i 2 - kaldet C og D) opdelt således :
diskettedrev A
Local disk C
Cd-rw drev D
DVD-drev E
Local drev F
Problemet er så nu at Windows XP desværre installerede sig på F og ikke på C, som jeg plejer. Drev C indeholder nu nogle lagerfiler jeg gerne ville beholde fra en tidligere windows.
Jeg ville gerne have at Windows XP ligger på C-drevet og altså C og F bytter plads.
Hvordan gør jeg præcist det?
Avatar billede vesperillo Nybegynder
16. juni 2003 - 19:57 #1
KAN det overhovedet lade sig gøre at ændre drevbogstavet for den disk hvor systemfilerne ligger på?
Avatar billede geforce3 Praktikant
16. juni 2003 - 20:10 #2
Nej du kan ikke lave drevbogstavet for en partion med windows om
Avatar billede mcaspersen Nybegynder
16. juni 2003 - 20:15 #3
Hvis du har adgang til "Ghost" kan du oprette et image af din partition på henholdsvis drev C: og F:, det nemmeste vil være hvis du har en ekstra disk til dette. Så indlæser du dine images på hver sin partition, du skal dog sikre dig at C: er din primære partition.
Avatar billede vesperillo Nybegynder
16. juni 2003 - 20:19 #4
hmm
interessant løsning
Jeg tænkte på om man via Diskhåndtering ind i Computeradministration kunne ændre rækkefølgen, men bare starte med C(hvor lagerfilerne ligger) og ændre dens navn til H. Ville F så ikke automatisk rykke op til at være C ?
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
16. juni 2003 - 20:20 #5
Du spørger om det kan lade sig gøre.

Ja det kan lade sig gøre at lave drevbogstavet om og med lidt held få windows til at starte, men alt andet vil ikke virke, så det kan ikke betale sig at gøre forsøget. Det er ligeså hurtigt at installere om igen og denne gang sørge for at "ramme" c: drevet.
Avatar billede johnstigers Seniormester
16. juni 2003 - 21:10 #6
"Ja det kan lade sig gøre at lave drevbogstavet om og med lidt held få windows til at starte" Man får ikke LOV at ændre C-drevet, så lidt held skal ændres til utroligt meget held :)
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
17. juni 2003 - 12:04 #7
john stigers >> Hmm.. jeg udtrykte vist ikke helt klart mht hvad jeg mente, eller rettere hvad der skulle have været forgået forinden. Hele f:\drevet med windows installation og det hele skulle have været kopieret over på c:\drevet hvilket ville tage hånd om at ændre drevbogstavet. Tilretning af c:\boot.ini så den kunne starte på nr 1 harddisk = c:\drevet. Så bør den i teorien kunne starte op, og så længe programmer mv stadig ligger på f:\drevet vil den kunne køre. Når f:\drevet så slettes og tingene som lå på c:\drevet flyttes hertil, vil den (i teorien) stadig kunne starte men få en masse fejl fordi programmer mv ikke længere er tilgængelige på f:\drevet. Den vigtigste path som windows bruger under opstarten er jo %windir% og den vil jo pege på c:\windows.

Jeg anså projektet for dødfødt og skrev derfor ikke denne lange smøre.
Avatar billede vesperillo Nybegynder
17. juni 2003 - 16:45 #8
Hej og tak for svar alle.
Jeg tog dog kujonens udvej og reinstallerede det hele og nypartitionerede - det virkede fint :)
tonny skulle næsten have point for den innovative løsning.
Avatar billede johnstigers Seniormester
17. juni 2003 - 20:17 #9
tonny> ja - men hvad så med bootfilerne? ;)
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
18. juni 2003 - 09:29 #10
john stigers >> Bootfilerne ligger der jo i forvejen. Når den installerer på f: vil bootfilerne ntldr, ntdetect og boot.ini blive installeret på c:. De ligger ikke på f:, så det er bare at indsætte en linie i c:\boot.ini der peger på den rigtige partition. F.eks:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

Men igen det er ren teori. En dag hvor jeg har god tid, får jeg det nok testet af om det rent faktisk er muligt.
Avatar billede johnstigers Seniormester
18. juni 2003 - 21:33 #11
tonnybrandt> det behøves du ikke døje med - grunden til min ;), er at jeg allerede for lang tid siden har leget med det, og jeg fik det aldrig til at køre :)
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
18. juni 2003 - 23:18 #12
john stigers >> hmm... det lyder jo ikke som om der er store chancer *s*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester