Avatar billede on2web Nybegynder
17. juni 2003 - 13:35 Der er 4 kommentarer

Salgskonsulenter til Webhotel

Søger du et job som freelance salgskonsulent inden for IT?
Jobbet består af salg af Webhoteller samt Domæner til erhvervsdrivende.

Jobbet kræver en stor grad af selvstændighed, da du selv tilrettelægger din arbejdsdag. For at få success som sælger er det vigtigt at du kan lide at tale med mange mennesker og ikke lader dig slå ud af det første nej.

Du bestemmer selv din arbejdstid, om du vil arbejde på fuldtid, halvdag eller bare et par dage om ugen.

Da du bliver ansat som freelance giver vi en meget høj provision. Der er ikke noget loft over provisionen.

Har dette din interesse, bedes du venligst sende en mail til cmk@on2web.dk med din CV. Hvis du har nogle spørgsmål er du også velkommen til at ringe på telefon 3645 4667.

Med venlig hilsen
on2web.dk
Charles Matt-Kauffmann
Avatar billede Slettet bruger
17. juni 2003 - 15:41 #1
er det omrejsende salg eller telefonisk, eller valgfrit?
Er det kun webhoteller og domæner eller også jeres cms løsning der?
Avatar billede on2web Nybegynder
17. juni 2003 - 15:47 #2
Hej phunkypopcorn,

Normalt forgår denne type af salg som telemarketing, da det er det mest effektive. Pt. er det kun hosting og domæneregistrering, dog vil der også være mulighed for at sælge webdesign til de kunder der ikke har eller selv kan. Når du har fået erfaring med denne type salg, vil der kunne komme yderligere produkter på tale (CMS, IP-telefoni)
Avatar billede Slettet bruger
17. juni 2003 - 19:25 #3
Har I nogle man skal ringe til, på nogen lister eller lignende,
eller skal man selv finde firmaer i telefonbogen eller hvordan gør i det.
Avatar billede on2web Nybegynder
18. juni 2003 - 13:52 #4
Til Spacemaninc,
Meget relevant spørgsmål, men jeg tvivler på at du har tid og overskud til at påtage dig et sådanne arbejde, i det du jo er aktiv i en anden virksomhed inden for webdesign.

Jeg skal dog gerne svare alligevel, da det kunne have interesse for andre: Der udleveres ikke nogen lister, men der findes meget effektive muligheder for i sit salgsområde at finde leads, prospects og customers via online opslagsværker. Det har vist sig at være utroligt effektivt og også en hurtig fremgangsmåde, da de løbende opdateres.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester