19. juni 2003 - 11:48Der er
42 kommentarer og 1 løsning
Bærbar forbindelse til Tv!?
Jeg har et helt nyt fjernsyn og en ret ny bærbar. Jeg vil gerne forbinde dem til hinanden. Jeg har købt et s-video sæt siden at både bærbaren+tvét suportes af det.
Der findes allerede utrolig mange spørgsmål om lige nøjagtig dette problem, så det skulle være mærkelig hvis du ikke kunne finde et svar der kunne hjælpe dig:
jeg har win xp/ ligeså snart det er inde trykker jeg bare på fn+f4? jeg har jo tilsluttet cablerne, rød+hvid som er til lyd- og s-video fra pc til tv/ men jeg får et sort skærm med lyd!. skal bærbarens skræm være synligt eller skal den forsvinde??
Inde i egenskaber for netkortet kan man også vælge hvad displayet skal være. Prøv at vælge her. Derudover skal du nok også sikre dig, at din opløsning på skærmen ikke er for stor. Prøv at sætte den til 640x480, med en max refresh rate ikke over 60
du siger du ikke har et s-video/ men gult stick/ hvordan sættes den sammen med bærbaren? jeg har en hel masse ledninger/ men dem jeg lige har købt burde virke/
min hertz er 60/ den kan ikke komme højere eller lavere/ mit grafik kort er ret skod/ sis650 og mit tv er helt nyt/ det suporterer s-video osv/ oki jeg sætter det til 640*480
Jeg kører fra lydudgang og videoudgang over i et scartstik som går i fjernsynet. Det er bare det klassiske rød, hvid, gul setup. Min bærebare er relativ gammel (3 år) og det samme er fjernsynet (+20 år)
Nå, så hjælper det da lidt :-) Det kan skyldes at du kører NTSC istedet for PAL. Det kan sættes op i BIOS, ihvertfald på min. Hvad er mærket på din PC og grafikkort?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.