Avatar billede sejrskilde Nybegynder
26. juni 2003 - 15:28 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Instilling af skæmen på en Palm V

Jeg har fået en Palm V der for tiden ikke virker da instillingen af pennen har gjort at pennen reagerer ca. 2 cm. over pennen. Hvordan kan jeg få fortaget en ny indstilling af pennen?
Avatar billede sejrskilde Nybegynder
26. juni 2003 - 15:30 #1
ups der skulle have stået under pennen. Hvorfor jeg ikke kan komme op i menuen i øverste højre hjørne.
Avatar billede maxwell Nybegynder
26. juni 2003 - 15:50 #2
du skal op under "system" og "settings" der kan du definere hvordan (og hvor) pen'en skal virke... (har ikke lige min Palm her - så dette er den bedste beskrivelse...)
Avatar billede sejrskilde Nybegynder
26. juni 2003 - 16:09 #3
mit problem er at Settings ligger så langt oppe i hjørnet at den ikke kan nåes. Jeg har prøvet at lade min Palm gå tør for strøm, hvorefter at man skal fortage en geninstilling af pennen. Desvære så fortager den en genopbygning af de gamle indstillinger, heruder også pennens misvisning.
Avatar billede maxwell Nybegynder
27. juni 2003 - 09:30 #4
prøv en TOTAL reset - noget med hold reset inden mens du tænder for den og slipper reser knappen igen...
Avatar billede Slettet bruger
27. juni 2003 - 14:31 #5
Hej Sejrskilde

Jeg har haft det samme problem med min Palm V. Der er tilsyneladende ikke andet at gøre end at foretage en hard reset.

Den burde ikke blive overskrevet når den bliver opladet eller hotsync'et igen.
Indstillingen er nemlig mere en elektronisk kalibrering end en egentlig indstilling.

Fremgangsmåde for hard reset:
Hold Power knappen nede.
Tryk reset knappen på bagsiden ind.
Slip begge knapper.
Den skulle nu komme og spørge om den skal nulstille alle data. Tryk op knappen for at vælge ja.

Du burde nu havne i kalibreringen igen ligesom da du fik den i sin tid.

Jeg tror problemet opstår fordi batteriet er slidt. Jeg vænnede mig til konstant at lade min op, så den aldrig mistede mere end 20% strøm. Så fik jeg det ikke igen.
Avatar billede sejrskilde Nybegynder
29. juni 2003 - 13:02 #6
Jeg har prøvet med en hard reset, hvorefter jeg også skal fortage en ny kaibrering, men når jeg fortager den første hot-sync fortager den en indlæsning af backup fra computeren hvorefter problemet er tilbage.

Så derfor skal jeg gerne vide hvilken fil i backuppen der skal slettes for at der ikke bilver fortaget en indlæsning af pennens indstillinger.
Avatar billede Slettet bruger
01. juli 2003 - 16:48 #7
Bisart. Det burde den ikke...

Nå men her er et nyt forslag.

Alle data der bliver lavet backup af ligger i C:\Programmer\Palm\[dit brugernavn]\Backup. Dette er reelt ALLE de data der ligger på din Palm.

I andre mapper under C:\Programmer\Palm\[dit brugernavn] ligger data der vedrører de forskellige programmer, men disse er normalt duplikeret ned i backup bibliotekt.

Jeg er ikke sikker, men jeg forventer at den fil der indeholder de settings der driller dig er Saved_Preferences.PRC i backup mappen.

Mit gæt er at gøre som følger:
- Omdøbe filen (til Saved_Preferences.PRC.Backup eller sådan noget)
- foretage en hard reset
- foretage en hot sync

Mvh
apersson :o)
Avatar billede Slettet bruger
01. juli 2003 - 16:49 #8
Hvis ovenstående ikke hjælper, så:
- Omdøbe hele biblioteket
- foretage en hard reset
- foretage en hot sync
Avatar billede brilleaben Nybegynder
15. juli 2003 - 13:23 #9
Hejsa - Palm V'er og Palm Vx'er lider under dette problem.  Derfor skrev jeg for lang tid siden et program der, når det er installeret, reagerer på "soft resets".    Ved en soft-reset
bringes digitzer dialogen op.  Se:  http://www.schau.com/palm/recal/
Programmet er gratis.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester