Avatar billede myanimalfarm Nybegynder
04. juli 2003 - 10:18 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

function til hidden field??

Ved ikke helt om det er det jeg skal lave men jeg har følgende problem:

Jeg har en formular på en side, felterne fra formularen bliver sendt videre til en ny side hvor de indsættes i forskellige tabeller med stored procedures. På formular siden er der et hidden field som også bliver indsat, værdien til dette felt kommer fra en database. MEN!! det er ikke sikkert at der kommer en værdi, så hvis der ikke kommer nogen værdi skal den indsætte værdien 0. Hvordan gør jeg det???
Avatar billede pfp Nybegynder
04. juli 2003 - 10:21 #1
Jeg er ikke helt sikker på at jeg forstår dit spørgsmål. Tænker du på noget lignende:

<%
If Request.Form("skjult_felt") = "" then
min_vaerdi = "0"
    else
min_vaerdi = Request.Form("skjult_felt")
End if
%>
Avatar billede myanimalfarm Nybegynder
04. juli 2003 - 10:34 #2
ja, jeg tror det er det jeg mener :-) prøver lige
Avatar billede myanimalfarm Nybegynder
04. juli 2003 - 10:55 #3
Undskyld! jeg er lidt tumpet når det kommer til at håndkode, er slave til DW. Må spørge dumt, hvor er det jeg skal sætte det ind, koden til feltet er sådan her:

<input name="ComponentDescriptionID3" type="hidden" id="ComponentDescriptionID3" value="<%=(Comp3.Fields.Item("ComponentDescriptionID").Value)%>">
Avatar billede mm12010 Nybegynder
04. juli 2003 - 11:09 #4
<%
If Comp3.Fields.Item("ComponentDescriptionID").Value = "" then
min_vaerdi = "0"
    else
min_vaerdi = Request.Form("skjult_felt")
End if
%>
<input name="ComponentDescriptionID3" type="hidden" id="ComponentDescriptionID3" value="<%=min_vaerdi%>">
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester