Avatar billede chalde Seniormester
08. juli 2003 - 15:18 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

Pc3200 er kan ikke køre 400mhz.

Sad lige og kiggede lidt rundt på nettet, og fandt denne interessante artikkel:
http://www.hardware-test.dk/test_show.asp?id=1691
Som siger, at rammene ikke kan køre stabilt ved 400mhz cas3

Jeg har de samme ram, og kan kun køre stabilt (men får højere benchmark resultater) ved 333mhz.
Da det hele jo kører bedst synkront på et nforce2 bundkort (har et nforce2 bundkort med 333fsb cpu) er det jo fint nok, men jeg ville gerne hæve fsb til 400mhz på et tidspunkt, og vil formentlig løbe mod et problem, da rammene faktisk ikke kan køre 400mhz med cas3.

Så mit spørgsmål er: Kan jeg kræve at få rammene byttet/pengene tilbage, da de ikke lever op til det der står? Det er nu 3-4 måneder siden jeg købte dem.
Avatar billede random_act Nybegynder
08. juli 2003 - 15:27 #1
Jeg har haft de samme ram og de kan godt køre 400MHz stabil men ikke ved cas 3 eller 2. Ved mig skulle de køre 2.5 ellers ville de ikke over 166(333).
Avatar billede tobias28 Praktikant
08. juli 2003 - 15:30 #2
selvfølgelig skal du kræve det. Hvis de skulle kunne køre stabilt på den måde...skal de kunne det! Sådan er det! Ellers er det falsk markedsføring!

Åbenlyse fejl ved produkter skal normalt rapporteres ret hurtigt, da de ellers undskylder sig med, at det er dig selv, der har ødelagt varen. Men denne fejl er ikke åbenlys...den finder man jo først når man afprøver det!
Avatar billede chalde Seniormester
08. juli 2003 - 15:33 #3
Jeg prøver 400mhz ved cas2.5, og hvis dette ikke dur, så kræver jeg at få dem byttet/pengene tilbage.
Men det virker lidt mærkeligt at cas3 ram kører bedst ved cs 2.5.
Takker begge to.
Random act -> smid et svar.
Avatar billede tobias28 Praktikant
08. juli 2003 - 15:34 #4
helt fint! Det er jo ligesom at købe en bil med 185 hk og den kun har 150 hk!
Avatar billede chalde Seniormester
08. juli 2003 - 15:36 #5
tobias28 -> Hehe, den vil jeg bruge mod butikken hvis de nægter!
Avatar billede random_act Nybegynder
08. juli 2003 - 17:24 #6
Jeg smider. :)
Avatar billede chalde Seniormester
08. juli 2003 - 20:08 #7
Tak for hjælpen :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester