08. juli 2003 - 15:53Der er
14 kommentarer og 3 løsninger
link som default.asp?id=1
Jeg har siddet og kigget lidt på nogle sider. Og tænkt lidt over hvordan man laver dette, og fordelen i det.
Altså hvor man i links viser hen på nogle sider der hedder: default.asp?id=1 default.asp?id=2 default.asp?id=3 Tre forskellige sider, men hvor default.asp går igen. Kan I forklare fordele ved dette, og hvordan man laver det.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Jeg ved ikke om det ikke fremgår af mit spørgsmål, men jeg fatter desværre ikke meget af ASP. Men denne Request skal vel hente et eller andet(en side?) et sted fra?
select case Id case 1 ' Gør noget case 2 ' Gør noget andet case 3 ' Gør noget tredie case else ' Fang alle de ulovlige værdier og gør noget fjerde end select
Musicchart, jeg tror du har forstået hvad jeg mener. Men hvor er fordelen ved at gøre det på denne måde? Altså med en database. Hvilken type database skal man bruge? Nu kan jeg se der står noget om SQL, hvor får man det program fra. Og/eller kan man bruge MS Access?
Du kan godt bruge access. Fordelen ved at bruge database, hvis man kan sige det på den måde, er at du fx ikke ender med 100 case's, hvis du vil gøre som nielle forslår.
Til gengæld skal du til at lave en del programmering for at få database-delen til at fungere. Samt for at lægge siderne ind i databasen. Hvis dine sider skal indeholde ASP-kode skal du også have fundet ud af hvordan du laver "dynamisk include".
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.