I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
ja, filen ligger det rigtige sted. Det er underligt, for nogen gange - typisk når jeg netop har installeret min IIS, så kører det som det skal. Men så lige pludseligt, så går den ned.
Jeg har fundet frem til, at det MÅ være dette script der gør det, fordi det kun er de sider hvor scriptet anvendes hvor den går i stå.
Kan databasen kun være låst i det den er åben? Eller kan den være låst af andre årsager? Kan det være fordi databasen er åben på to sider ad gangen? Nej, vel.... det lyder mærkeligt.
Jeg tror ikke der er noget galt i dette script. Om filen er låst eller ej kan være ligegyldigt når man blot skal have fat i filens oplysninger, og ikke dens indhold.
Jeg smider lige hele siden, - med lidt få ændringer jeg har lavet, men uden held: ______________________________________________________________ <HTML> <HEAD> <TITLE>Firma A/S</TITLE> <link rel='stylesheet' type='text/css' href='style.css'> </HEAD> <BODY class="left_but">
Response.Write datoStreng %> <br><br> <% dim fs, f set fs=Server.CreateObject("Scripting.FileSystemObject") set f=fs.GetFile(Server.MapPath("../databasen.mdb"))
Det var godt at få det afgjort, for jeg har anvendt det TEMMELIG mange steder. Det er garantert samme ting der sker på de andre PC'ere, hvor jeg kører Norton Anvivirus sammen med IIS... det skal jeg have checket.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.