og alligevel... ja, det skal rettes manuelt! hvis du skal skrive side 10 og 11 ud og der skal stå hhv 10 af 11 og 11 af 11 på siderne så skal du manuelt ændre, som jeg skrev tidligere!
htmlaga: ok, nu er jeg med - det tror jeg du har ret i!
mal: hvis det var min kommentar du hentydede til - skrev det kun for at gøre opmærksom på at det ikke nødvendigvis var sådan htmlaga skulle gøre, såfremt det var en anden version af Excel - kan ikke huske hvordan man gjorde/gør i tidligere versioner.
Sub sidetal() With ActiveSheet.PageSetup .RightFooter = ("side &P af " & Range("A1")) End With End Sub
Den indsætter værdien af celle A1 (= Y) ind i højre sidefod og når du samtidig vælger at den skal starte med skrive side 10, så står der på udskriften: "side 10 af side Y
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.