17. juli 2003 - 17:00Der er
23 kommentarer og 1 løsning
generel fejlfinding på side.
Hej, jeg har netop oprettet en side på nettet (www. klasseliste.dk), på den side bruger jeg en hel del ASP, problemet er nu at hvad der virkede på min computer, ikke virker på serveren... Derfor vil jeg høre om der er nogen derude der vil stå stand by og hjælpe med de problemer der måtte opstå. Siden er færdig på min computer, så når alle 5 sider virker som de skal vil pointene blive fordelt... Første problem er denne fejlmeddelelse: Response object error 'ASP 0156 : 80004005'
Header Error
/third.asp, line 3
The HTTP headers are already written to the client browser. Any HTTP header modifications must be made before writing page content.
Så vidt jeg kan se, bliver jeg anklaget for at lave 2 <head>-sektioner...
hvis du, f.eks., bruger cookies EFTER at have skrevet html, får du denne fejl. med response.buffer = true, fortæller du serveren at den skal danne hele siden FØR den sendes til browseren.
Undskyld der gik så lang tid med pointsene, jeg fik siden til at virke, men jeg var nødt til at 'oversætte' den til php, da jeg skulle bruge en Mysql database... Men tak for hjælpen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.