24. juli 2003 - 10:05Der er
20 kommentarer og 3 løsninger
Tastatur på blærbar IBM 600X
Ved 0-tasten (nul) er der et minus-tegn nederst til højre. Hvilke kombinationstaster skal man anvende for at få dette tegn? Jeg synes jeg har prøvet alle, men jeg kan ikke finde frem til den rette.
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Nej, det er det danske tastaturlayout som giver /. Jeg kiggede lige på to forskellige tastaturer og det ene havde en / på den numeriske del, det andet havde "minus"-tegnet. Begge giver / når man trykker på tasten.
jepzz og Morten, kan I ikke lige lægge et svar? Jeg tror det engelsk/amerikanske tastatur skal i brug for at få det minus/divisionstegn frem. Men brugeren må indsætte symbolet istedet.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.