Mit problem er at jeg er ved at lave en counter service, og for at undgå at alle kan indsætte andre folks countere på deres side vil jeg gerne kunne kontrollere om counteren befinder sig på det rigtige domæne inden at siden får et hit....Hvordan kan jeg så gøre dette?
plexx: nej, ikke hvis din referrer bliver sorteret fra, og du ikke kan skrive noget i URL-en, der afgør det. (og om kan fuskes med, men det kan referrer jo også)
Bare til almen info: Man kan selv bestemme hvad der kommer med som referer hvis man selv strikker sin request sammen (kan ihvertfald gøres både fra perl, og i .Net). Det er bare at lave et header-field der hedder det rigtige, og så har man en referer.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.