Avatar billede merhaban Nybegynder
25. juli 2003 - 17:41 Der er 10 kommentarer

TV-Out, virker ik!!

Jeg har har købt en kabel fra pc'en til tv'et og tilsluttet det, og så har jeg installeret WDM fra Geforce hjemmeside, da jeg har et GEFORCE4 grafikkort. Bruger Windows XP. Men problemet er jeg får intet på skærmen??

Når jeg starter pc'en op kommer de første ting også på tv'et (windowslogoet og opstarts tekst, indtil windows er åben) men når jeg prøver at afspille en film så sker der intet på tv'et, hvad gør jeg forkert???
Avatar billede lrd Nybegynder
25. juli 2003 - 17:44 #1
Avatar billede lrd Nybegynder
25. juli 2003 - 17:45 #2
Avatar billede oneskarvonly Nybegynder
25. juli 2003 - 17:45 #3
På mit kort skal jeg ind og tage egenskaber og vælge tv out derefter slukker min computerskærm og billedet kommer frem på tv skærmen... problemet med mange kort er at de ikke kan vise signalet begge steder pga. forskellig skærmfrekvens...
Avatar billede langthjem Nybegynder
25. juli 2003 - 17:50 #4
oneskarvonly: Det gælder kun hvis dit GeForce 4 ikke har dualview features! Men det er selvfølgelig kun hvis man investerer lidt i sit kort.
Avatar billede oneskarvonly Nybegynder
25. juli 2003 - 17:53 #5
hm... hvis du har dualview - vil jeg også ha´det :-)
Avatar billede langthjem Nybegynder
25. juli 2003 - 18:00 #6
GeForce 4 Ti4800SE har dualview, tv-out og video-in ... og alt det til under 2.000,-
http://www.msicomputer.com/product/vga/vga_detail.asp?model=G4Ti4800SE-VTD&search_text=4800se
Avatar billede oneskarvonly Nybegynder
25. juli 2003 - 18:01 #7
takker
Avatar billede lrd Nybegynder
28. juli 2003 - 17:19 #8
hvordan gik det?
Avatar billede lrd Nybegynder
30. juli 2003 - 21:36 #9
Glæder mig til feedbacken :-)
Avatar billede lrd Nybegynder
04. august 2003 - 08:14 #10
Sker her mere
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester