OK. Jeg havde problemer med mit hjemme netværk grundet forskellige ting. Derfor er der indkøbt et stk router.
Når jeg sætter den til mit modem (motorola sb4100) lyser WAN lampen ikke op? Burde den ikke det? LAN lamperne lyser fint
Eller skal jeg ringe til TDC og be' dem om at reset'e min forbindelse. Man kan kun have 2 computere registreret. Ifm. dette skal det siges at man kan sætte routeren til at bruge netkortets mac-addresse, dvs den der er registreret hos TDC, burde jeg så ikke kunne komme på nettet?
Jeg har samme problem med min d-link 604, min internet udbyder er Stofa. Jeg har sat det til på følgende måde. Kabelmodem-switch-router-pc. og så virker det. ???
Jeg har for en uge siden købt en DI-604 og sat på min kabelmodem (TDC). Hos mig lyste WAN med det samme. Det sidder som Modem-Router-Comp. Jeg kunne konstatere at det virker ligegodt om man vælger at klone MAC adressen eller lader være (jeg har dyn IP-adr).
Når lynge1974 skriver at det hjælper at forbinde gennem en HUB og rexman gør det samme bare med en switch kan det kun være fordi I skal bruge et krydset kabel mellem router og modem.
Prøv at begynde forfra. Pil det hele fra hinanden. Sæt kabelmodem til og tænd det og vent til der er forbindelse til centralen. Reset routeren og sæt den så til modem. Lyser WAN så?
okay det motorola modem har ogaå en lampe bag på som viser om der er fut i pds lyser den heller ikke. og du er med på at det skal være et straight kabel der bruges prøv evt. med et magen til.
Det lyder rigtigt. Når wan ikke lyser, når han har gjort det jeg skrev ovenover, så kan det næsten kun være kablet mellem modem og router der er forkert eller defekt.
Har også (lige fået) en D-Link 604, har brugt det medfølgende ethernet kabel til forbindelsen mellem router og modem. (Stofa) Er på arbejde nu og kan derfor ikke se om WAN lyser, men den grønne LED ved siden af RJ stikket i modemet gør ihvertfald. Hvad siger "Device Status" når du går på Routeren ? - min viser forbundet. Har opdaget at hvis man (eksperimenterer) sætter Routeren til at give en MAC adresse over for ISP mage til den opgivet for modemet, er forbindelsen brudt. Det er ikke nok at fjerne fluebenet, man skal først opgive en anden MAC og gemme, derefter igen fjerne flueben - gemme. Har lige hygget mig 1½dag med at opdage det. Netop MAC'en kunne godt være årsagen til at en HUB / Switch løser det. Jeg kan dog stadig ikke komme på (Stofa) nettet, hvis rexman kunne give mig et hint på det kunne det være suverænt.
Den er forbundet Hvis du ikke har lys i wan lampen kan du ikke komme på stofa. Det er min erfaring. Har du prøvet at ping til stofa f.eks ping 212.10.10.20 ???? Har du prøvet med en Hub / switch????
Har lige købt en NorthQ Internet Broadband Router/ Firewall/ Switch i ALDI 399 Kr.
Den virkede bare med det samme, så nu slipper jeg for at havde d-link 604 + switch tilsluttet for at dele min internet forbindelse.
PS: Eneste minus er nu at jeg ikke har noget til at holde min kaffe varm med mere, d-linken blev sgu godt nok varm.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.