Avatar billede meltinis Nybegynder
04. august 2003 - 00:17 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Problemer med frameset i ASP

Jeg har noget kode som ser således ud:

<html>
<head>
<title>Test</title>
</head>

<frameset rows="*" cols="177,*" framespacing="0" frameborder="NO" border="0">
  <frame src="/Navigation.asp" name="leftFrame" scrolling="NO" noresize>
  <frame src="/Start.asp" name="mainFrame">
</frameset>
<noframes><body>

</body></noframes>
</html>

Når jeg kører det i IIS vil den godt vise det, men så snart jeg ligger det på nettet (websamba) vil den ikke vise det.
Den skriver bare at filerne ikke kan findes.
Det er opdelt i den frame jeg har lavet så den virker fint nok, men de sider som frame'en skal vise kan den ikke finde!!! Hvad sker der med mine filer???
Avatar billede mccannon Nybegynder
04. august 2003 - 00:50 #1
<frame src="/Navigation.asp" name="leftFrame" scrolling="NO" noresize>

Hmm er du sikker på at den / skal værer der i src="/Navigation.asp" ??
Avatar billede meltinis Nybegynder
06. august 2003 - 13:50 #2
Jeg sidder og laver det i Dreamweaver og den sætter dem selv ind når jeg gemmer!!! Jeg har selv tænkt på om det kunne være det, men når nu programmet selv sætter dem ind så....???
Avatar billede lange Nybegynder
08. august 2003 - 14:02 #3
src="/Navigation.asp" vil få browseren til at kigge efter en fil kaldet Navigation.asp i roden af domænet, ikke nødvendigvis i det samme dir som din frameset fil ligger i. Prøv at åbne de enkelte filer uden om framesettet, altså skriv www.ditdomæne/Navigation.asp og se om de ligger hvor du tror.

Alternativt kan du formentligt bare fjerne den forreste slash og så vil det virke, men det kommer igen an på hvordan dine filer ligger på serveren.

Og iøvrigt kan jeg godt forstå at du har problemer med et frameset i ASP, da framesets laves i HTML, ikke ASP ;)
Avatar billede meltinis Nybegynder
03. september 2003 - 23:00 #4
Tak for det, lange! Det er rart når folk ikke vil forstå hvad man mener :D
Jeg vil prøve mig lidt frem.
Avatar billede meltinis Nybegynder
11. januar 2005 - 13:15 #5
Ingen arme - Ingen kage
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester