Avatar billede thewhiteknight Nybegynder
04. august 2003 - 21:46 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Bad DirectSound driver.

Jeg har haft problemer med min computer: efter en strømafbrydelse kunne jeg ikke komme ind i windows og jeg brugte så min cd til at genetablere min computer.. men hjalp nada, så jeg geninstallerede windows... dette resulterede i at jeg mangle PPPoE så jeg kunne ikke komme på internettet.. så jeg prøve at repare windows, og nu virkede internettet fint.. men denne lyd fejl opstår når jeg skal afspille musik

Bad DirectSound driver. please install proper drivers or select another device in configuration. Error code 88780078

Men under lyd configuration er der ikke andre enheder en den nederste der virker til afspilning af midi-músik.

og den driver jeg har installeret er den der fulgte med!!!

please hjælp

Mvh Søren P
Avatar billede tobiash Praktikant
05. august 2003 - 10:55 #1
Hej Søren.
Surt med sådan en strømafbrydelse, har prøvet det samme.
Jeg afinstallede driver og lydkort.
Tog lydkortet helt ud af computeren.
Startede computeren op igen.
Installede lydkorts driverne.
Lukkede computeren og satte lydkortet i igen.
Startede computeren igen og installede lydkortet.

Og så kørte mit system igen.
Håber detkan hjælpe dig!
Avatar billede tobiash Praktikant
05. august 2003 - 10:58 #2
Efter du har afinstalleret driver og lydkort skal du selvfølgelig lukke computeren før du tager lydkortet ud.
Avatar billede thewhiteknight Nybegynder
05. august 2003 - 20:28 #3
Nu har jeg bare et andet problem.. at mit lydkort er Onboard... så det er lidt svært at tage ud hehe....
Avatar billede tobiash Praktikant
06. august 2003 - 09:35 #4
Gå ind i bios´en og disable lydkortet! Og forsæt ned af listen, når kortet skal i, så enable lydkortet i bios´en

...Og kryds fingere
Avatar billede thewhiteknight Nybegynder
06. august 2003 - 12:14 #5
det var godt du nævnte bois'en... jeg fandt ud af at den allerede var deaktiveret..... det var jo så en god grund til at den ikke virkede :o)... mange tak tobias
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester