Avatar billede Jman Praktikant
07. august 2003 - 16:45 Der er 1 kommentar og
1 løsning

datoformatet er forkert

Jeg har en side, hvor jeg skal kunne lave en update.
Men den fejler i dato. Når jeg har et input-felt hvor der står '15-08-2003' fejler den. Men hvis jeg ændrer det til '08-15-2003' virker det.
Jeg har session.LCID = 1030 i toppen, så hvad kan jeg så gøre ?
Avatar billede eagleeye Praktikant
07. august 2003 - 17:30 #1
Det er fodi SQL bruger US/UK dato format, som er yyyy-mm-dd eller mm-dd-yyyy. Så den vil bytte rundt på månede og dag set i forhold til DK dato format.

SQL bruger US/UK format også selvom du køre med DK format på serveren og i selv databasen. Så man er nød til at formatere sine datoer til en af de to når man skal bruge dem via SQL.
Avatar billede Jman Praktikant
07. august 2003 - 17:47 #2
OK - jeg troede bare at når man smed session LCID ind, så hååndterede den formaterne...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester