Avatar billede sbp Nybegynder
09. august 2003 - 18:31 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Eksporter mail

Hej.
Hvor skal jeg placere den "Indbakke.dbx" som jeg lige har taget en back up af. Jeg skal overføre den til Outlook Express på en Win XP.
Jeg kan ikke finde stedet hvor den skal ligge.

Jeg har prøvet at eksportere fra den gamle Win98 maskine, men det virkede ikke. Den sagde noget med en MAPI fejl.
Kan du hjælpe.
Avatar billede pgm Nybegynder
09. august 2003 - 18:38 #1
Hej!

Først så opretter du mail konti'ene på den nye maskine, når det er gjort vil oe automatisk have oprettet en mappe til dig.
På dansk windåse:
c:\Documents and Settings\Ejer\Lokale indstillinger\Application Data\Identities\{Et eller andet ID}\Microsoft\Outlook Express\

Her i skal du så ligge din indbakke.dbx, Men husk også at overføre Folders.dbx (tror jeg den hedder), i denne fil, ligger info om hvad din "mappe" filer hedder. Så vis du fx skal overføre din indbakke.dbx til en Engelsk version skal du enten omdøbe indbakke.dbx -> inbox.dbx eller bare kopiere folders.dbx med, så behøver du ikke ændre filnavnene.

Start derefter OE og du vil se dine mails
Avatar billede sbp Nybegynder
09. august 2003 - 18:52 #2
Fedt, Tak.
Avatar billede pgm Nybegynder
09. august 2003 - 19:36 #3
Så lidt...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester